Oľga Pohanková na rodných Kysuciach

Oľga Pohanková má na svojom konte už vyše 50 dokumentárnych filmov, ktorých obsah má nadčasovú hodnotu.

 

 

 

Kysucká knižnica v Čadci v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a občianske združenie Literárny kompas pripravilo pre študentov Obchodnej akadémie D. M. Janotu v Čadci a čitateľskú verejnosť autorské stretnutie s režisérkou, redaktorkou, reportérkou, poetkou a spisovateľkou Oľgou Pohankovou. Rodáčka zo Staškova, žijúca v Bratislave, zavítala na rodné Kysuce 10. apríla 2018. Autorská beseda sa sústredila na jej úspešnú publikáciu rozhovorov s obeťami holokaustu, ktorá vyšla pod názvom „Boli sme len čísla“, ale i na jej poetickú tvorbu v najnovšej zbierke básni „Made in láska“.
V prednáškovej miestnosti knižnice ju privítalo mladé obecenstvo, ktoré si so záujmom vypočulo jej rozprávanie o životných osudoch ľudí, s ktorými sa vo svojej redakčnej a producentskej práci stretla v Izraeli, USA a v Austrálií. Oľga Pohanková, naša úspešná rodáčka má na svojom konte vyše 50 dokumentárnych filmov, ktorých obsah má nadčasovú hodnotu. Zo svojej bohatej autorskej tvorby vybrala na stretnutie v knižnici dokument o žilinskom rodákovi Martinovi Spitzerovi, ktorý po strastiplnej ceste úteku pred fašizmom našiel svoj nový domov v ďalekej Austrálií. Jeho priateľka z Čadce Erika Spirová – Tellemannová prežila peklo siedmich koncentračných táborov. Aj jej meno je zaznamenané v knihe reportáži „Boli sme len čísla“, ktorá prináša čitateľovi autentické a vzácne svedectvá tých, ktorí prežili holokaust. Autorka sa na margo publikácie vyjadrila: „Mojím zámerom bolo vytvoriť literárne dielo s presvedčivou autentickou hodnotou, svedectvami a osobnými vyjadreniami ľudí, ktorí odišli po vojne do zahraničia, najmä do Izraela, aby našli svoj nový domov. Výpovedná hodnota knihy je umocnená dokumentačnými fotografiami, básňami a estetickým grafickým rukopisom. Bolo pre mňa ťažké uniesť a spracovať túto tému vo svojom vnútri, v predstavách, v mysli a citoch. Poézia ako priateľka mi pomáha v dobrých aj horších časoch.“
Všestranná a úspešná umelkyňa je držiteľkou Pamätnej medaily prezidenta SR i Pamätnej medaily Chatama Sofera. V súčasnosti pôsobí ako predsedníčka Združenia v OBRAZE a tvorí rôzne umelecké projekty. Na záver svojej návštevy v Čadci sa stretla i s jedinou žijúcou kysuckou pamätníčkou holokaustu, ktorá zažila útrapy koncentračných táborov, pani Dagmar Dvorskou. Tešíme sa na ďalšie tvorivé umelecké úspechy Oľgy Pohankovej a osobné stretnutia v našej knižnici.

KK
Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.04.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky