2. December 2015

Od 13. decembra cestujeme po novom

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 2. december 2015

Nové cestovné poriadky začnú platiť od 13. decembra 2015. Ako informoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý, v rámci prímestskej autobusovej dopravy dôjde k zmenám, ktoré sa pozitívne prejavia na zlepšení dopravnej obslužnosti územia Žilinského samosprávneho kraja verejnou dopravou. Vylepšia sa nadväznosti medzi jednotlivými druhmi verejnej dopravy a zároveň bude  dopravná obsluha rozšírená o nové spoje a zastávky. „Zmeny v cestovných poriadkoch sa vykonávajú každoročne po rokovaniach s predstaviteľmi železničnej dopravy a autobusovými dopravcami, pričom veľmi dôležité sú pre nás aj pripomienky samotných cestujúcich ako aj obecných samospráv. Dopravcami vo verejnom záujme sú v našom kraji SAD Žilina a ARRIVA Liorbus, ktorí zabezpečujú dopravnú obslužnosť na 218 linkách a obsluhujú 313 obcí a miest. Naším cieľom je pre obyvateľov týchto obcí a miest vytvoriť čo najefektívnejšie podmienky cestovania,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár. 

V regióne Kysuce dôjde najmä k zosúladeniu železničnej a autobusovej dopravy na trase Čadca – Makov, kde budú môcť cestujúci v čase, kedy nebude premávať vlak, využiť autobusové spojenie a naopak, čím ostane dostupnosť okresného mesta a nadväznosť na osobné vlaky smerom do  a zo Žiliny plne zachovaná. Zavedenie nových spojov na linke z Námestova do Novej Bystrice - Vychylovky prinesie tiež zlepšenie dostupnosti Oravy a Kysúc. V smere z Námestova do Žiliny budú dva spoje zastavovať po novom aj na zastávke Krásno nad Kysucou, sídlisko Struhy. „Región Kysúc bude lepšie prepojený aj s Horným Považím, a to konkrétne okres Bytča s okresom Čadca. Priamy spoj bude premávať z Bytče až do Makova. Cestujúci, ktorí využívajú spojenie Horný Hričov – Bytča zase využijú nové spoje na rannú zmenu a autobus po 22 hodine z večernej zmeny,“ doplnil I. Mokrý. Dobrou správou pre návštevníkov najobľúbenejšieho regiónu Žilinského kraja z hľadiska cestovného ruchu - Liptova je i obnovenie turistických spojov na trase Liptovský Mikuláš – Vysoké Tatry. Turiec zase čakajú zmeny v pridaní nových zastávok Martin, Prieložtek a Turčianske Teplice, Diviaky – ihrisko alebo napríklad predĺženie spoja v smere z Martina do Turčianskych Teplíc, ktorý bude od 13. decembra zachádzať aj do obce Rakša. 

Spolu so zmenami cestovných poriadkov Žilinský kraj naďalej pokračuje v zlepšovaní kvality cestovania. „Po bezplatnom wifi pripojení v už 60 vozidlách, ktoré sme zaviedli ako prvý samosprávny kraj na Slovensku, môžu cestujúci autobusov SAD Žilina využívať aj aplikáciu mojbus.sk. Vďaka tejto službe získajú vždy aktuálne informácie o spojeniach, momentálnej polohe autobusov, presnom čase odchodov a príchodov či prípadnom meškaní. Po stiahnutí aplikácie tak môžu mať nové cestovné poriadky vždy pri sebe,“ uviedol predseda ŽSK.

Všetky informácie potrebné k zmenám cestovných poriadkov nájdu cestujúci na stránkach ŽSK www.zilinskazupa.sk a zároveň na web stránke www.cp.sk, ktorej garantom je Žilinský samosprávny kraj. 


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK