13. December 2015

Ocenili významné osobnosti Žilinského kraja

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. december 2015

V Slovenskom komornom divadle v Martine v sobotu 12. decembra 2015 odovzdal žilinský župan Juraj Blanár ocenenia významným osobnostiam Žilinského kraja. Najvyššie ocenenie Cena ŽSK bola udelená speváčke a lekárke Marcele Laiferovej, zakladateľke Červeného kríža v obci Slovany Etele Thomkovej a úspešnej basketbalovej trénerke Natálii Hejkovej. Pamätnú plaketu ŽSK získali posledný žijúci veterán na Orave František Jurina, lodný kapitán, fotograf a dokumentarista Stanislav Bodorík a riaditeľ jedného z najúspešnejších kysuckých podnikov Ivan Trančík.

„Každoročne udeľujeme ocenenia osobnostiam Žilinského kraja, ktoré sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o rozvoj našej župy či už doma, alebo v zahraničí. Som rád, že tento rok som mohol najvyššie ocenenie pri príležitosti životného jubilea odovzdať aj Marcele Laiferovej, rodáčke z Petrovíc, ktorá sa zaslúžila o rozvoj slovenskej kultúry a Etele Thomkovej, ktorá pred 60-timi rokmi založila Červený kríž v Slovanoch. Rovnako si nesmierne vážim Žilinčanku Natáliu Hejkovú, ktorá dosiahla mimoriadne športové úspechy v basketbale a ako jediná trénerka v histórii získala päť euroligových titulov,“ informoval po slávnostnom oceňovaní predseda ŽSK Juraj Blanár. Podľa jeho slov je dôležité, aby si ľudia vedeli uctiť tých, ktorí vykonali výnimočné veci, zmenili životy iných a reprezentovali Žilinský kraj a Slovensko. 

Okrem Ceny ŽSK odovzdal žilinský župan aj Pamätnú plaketu. Za zásluhy v II. Svetovej vojne a celoživotný prínos v spoločenskom živote ako dlhoročnému predsedovi v radách organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov bola plaketa udelená Františkovi Jurinovi pri príležitosti jeho životného jubilea 95 rokov. Z rúk Juraja Blanára si plaketu prevzal i Stanislav Bodorík, ktorý sa už 45 rokov podieľa na rozvoji Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Posledným oceneným bol Ivan Trančík, najväčší zamestnávateľ v Turzovke, pod ktorého vedením získal úspešný kysucký podnik viacnásobné vysoké ocenenia doma, v zahraničí i na európskej úrovni.

„Je pre mňa cťou stretnúť sa s tak výnimočnými ľuďmi a uctiť si ich ako našich rodákov. V Žilinskom kraji máme mnoho talentovaných a významných osobností, ktoré si zaslúžia náš obdiv a verím, že budúci rok obyvatelia Žilinskej župy pošlú opäť veľa zaujímavých návrhov na ďalších laureátov Ceny ŽSK,“ uzavrel J. Blanár. 


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.12.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky