27. OKTÓBER 2014

Ocenia literárneho historika, športovca a ľudového umelca

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 27. október 2014

 

Minuloročné oceňovanie sa nieslo v duchu úspešných žien, tento rok poputujú uznania výnimočným mužom

Žilinská župa ocení aj v tomto roku tri osobnosti, ktoré sa významným spôsobom pričinili o rozvoj kraja. Rozhodli o tom dnes župní poslanci na svojom zasadnutí na základe návrhov obyvateľov. Najvyššie uznanie župy, Cena Žilinského samosprávneho kraja, poputuje do rúk Augustína Maťovčíka za mimoriadny prínos v oblasti literatúry a literárnej histórie. Je autorom mnohých literárnych diel o slovenskom národnom obrodení a životopisov spisovateľov a národných dejateľov. Počas svojej bohatej kariéry pôsobil v Matici slovenskej, v Slovenskej akadémii vied, bol prítomný pri založení Biografického ústavu, neskôr sa stal i jeho riaditeľom. Od roku 2013 zastáva funkciu riaditeľa Odboru správy a výskumu pôvodných prameňov Slovenskej národnej knižnice. Druhým oceneným bude dlhoročný vynikajúci žilinský hokejista a tréner Dušan Ondruš za neoceniteľný prínos v hokejovom hnutí v Žiline i na Slovensku. Ako hokejista získal so Žilinou majstrovský titul, najskôr v dorasteneckej kategórii, neskôr, v roku 1965 i v slovenskej národnej hokejovej lige. Po skončení aktívnej kariéry hokejistu sa venoval trénerskej činnosti. Úspešne viedol aj reprezentáciu Slovenska do 17 rokov a reprezentáciu do 19 rokov. Župa udelí cenu i Ľubomírovi Páričkovi, ktorý v tomto roku oslavuje životné jubileum 60 rokov. V Turci, i na celo Slovensku je známy ako ľudový umelec, znalec kultúrnych tradícii slovenského vidieka, zručný výrobca ľudových hudobných nástrojov či interpret na pastierskych aerofónoch. V Žilinskom kraji snáď neexistuje folklórne podujatie, kde by neúčinkoval. Náš kraj veľakrát reprezentoval i na mnohých medzinárodných podujatiach. Jeho umenie a osobnosť prerástla nielen hranice jeho rodného Turca, ale i Žilinského kraja. „Je pre mňa nesmiernou cťou oceniť osobnosti z nášho kraja, ktoré sa zaslúžili o šírenie dobrého mena našej župy doma i v zahraničí. Tým, že sme dali možnosť verejnosti zasielať vlastné návrhy na ocenenia, rozšírili sme si obzory o mnohé jedinečné osobnosti,“ skonštatoval žilinský župan Juraj Blanár. Cenu ŽSK za mimoriadny prínos a prezentáciu kraja si trojica nominovaných preberie na slávnostnom odovzdávaní v sobotu 13. decembra 2014 v martinskom Národnom dome Slovenského komorného divadla. Minuloročné oceňovanie sa nieslo v duchu úspešných žien, keď si najvyššie ocenenie župy odniesla vojnová veteránka Mária Pelcrová, speváčka Helena Záhradníková a atlétka Lucia Klocová.