29. máj 2017

Nový urgentný príjem na Orave

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 29. máj 2017

Žilinský župan Juraj Blanár dnes slávnostne otvoril urgentný príjem v priestoroch Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne. Investícia pre oravských pacientov vo výške 643-tisíc eur prinesie zvýšenie kvality a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Podľa slov predsedu ŽSK tiež zrýchli záchranu životov. „Cieľom urgentných príjmov je uľahčiť ošetrenie pre pacienta, dať mu okamžitú zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebuje, a to na jednom mieste. Ak teda príde napríklad pacient so zlomenou nohou, postarajú sa o neho v jednej časti a nebude musieť prechádzať z jedného oddelenia nemocnice do druhého,“ vysvetlil J. Blanár. Podľa jeho slov prešli priestory kompletnou modernizáciou. Stavebné úpravy si vyžiadali 416-tisíc eur a nové materiálno-technické a prístrojové vybavenie 227-tisíc eur. „Urgentné príjmy budú mať všetky naše župné nemocnice. V Kysuckej nemocnici v Čadci už ambulancie fungujú a tento rok otvoríme taktiež urgent v Hornooravskej nemocnici v Trstenej a Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši,“ doplnil žilinský župan.

Riaditeľ DNsP Jozef Mintál priblížil rozloženie urgentného príjmu v Dolnom Kubíne. „Skladá sa z chirurgicko-traumatologickej časti, časti odboru vnútorné lekárstvo a ambulantnej časti. Okrem modernej prístrojovej techniky, ktorá spĺňa prísne európske normy, sú priestory vybavené recepciou a onedlho i špeciálnou novinkou – elektronickým poradovníkom. Pacient tak získa presné poradové číslo a zefektívnime vyšetrenia,“ uviedol J. Mintál.

Dolnooravská nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť približne 70-tisíc obyvateľov. Je prvou nemocnicou v pôsobnosti ŽSK, kde kraj otvoril i jedinečné centrum magnetickej rezonancie.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK