16. december 2020

Nové sypače na zimnú údržbu

 

 

 

 16.12.2020, Žilina - Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja má novú posilu na zimnú údržbu. Svoj vozový park obohatila o päť nových posýpacích vozidiel, ktoré budú rozdelené do každého z regiónov kraja.

Nové vozidlá nahradia vyradené posýpacie vozidlá, ktoré boli už zastarané a po svojej životnosti. Celková hodnota nových vozidiel je 823-tisíc eur. Investíciu financoval Žilinský samosprávny kraj. ,,Vozidlá našej Správy ciest za sebou ťahajú modernizačný dlh. Preto sme už vlani zakúpili štrnásť nových sypačov za viac ako dva milióny eur, tento rok k nim pribudne päť multifunkčných sypačov. Nové vozidlá zlepšia kvalitu údržby aj pracovné podmienky pre vodičov," povedala županka Erika Jurinová.

Posýpacie vozidlá na údržbu ciest sú vybavené GPS systémom, navyše sú univerzálne ,,Tieto vozidlá majú pohon 4x4 s komunálnou hydraulikou pre pohon pracovných nadstavieb. V zimných mesiacoch budeme používať nadstavbu sypača na posyp chemickým a inertným materiálom alebo zmiešaným posypovým materiálom, v lete budú vozidlá slúžiť na vysprávky ciest obaľovanou zmesou," doplnil generálny riaditeľ Správy ciest ŽSK Pavol Liška. Ako dodal, posýpacie vozidlá sú rozmiestené na všetkých závodoch SC ŽSK (Závod Horné Považie, Závod Kysuce, Závod Liptov, Závod Orava a Závod Turiec).

Zimná údržba v Žilinskom kraji sa týka 1 356 kilometrov ciest II. a III. triedy. Správa ciest ŽSK však udržiava aj cesty I. triedy v správe Slovenskej správy ciest a to na základe zmluvy o údržbe v dĺžke približne 500 kilometrov. Do zimnej údržby je nasadených 267 pracovníkov, 116 sypačov, 25 nakladačov, 6 snehových fréz a 14 traktorov s radlicou.