17. október 2019

Nové priestory potešia detských čitateľov

 

 

 

 

 


17.10.2019, Žilina – Podkrovie Liptovskej knižnice Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši prešlo výraznou obnovou, ktorá poteší najmä detských čitateľov. V priestore podkrovia vzniklo moderné oddelenie detskej literatúry, kútik pre najmenších aj zóna hier a oddychu.

 

Liptovská knižnica odomyká svoje brány milovníkom literatúry už 190 rokov. Je prvou verejnou knižnicou na Slovensku. V roku 1829 ju otvoril mikulášsky zeman, knihár a kníhkupec, ktorého meno knižnica dnes nosí – Gašpar Féjerpataky-Belopotocký. Napriek dlhoročnému fungovaniu knižnice chýbalo v jej priestoroch miesto venované najmenším čitateľom. ,,Jediný voľný priestor bol priestor pod strechou, na pôjde. Preto sa pristúpilo k jeho rekonštrukcii. Zo starého pôjda sa stalo celkom príjemné podkrovie, v ktorom našiel svoje útočisko úsek literatúry pre deti,“ povedala Marcela Feriančeková, riaditeľka Liptovskej knižnice. Rekonštrukciu podkrovia a výmenu strechy (2018) v celkovej investícií 188-tisíc eur financoval Žilinský samosprávny kraj.

V novom šate nie je len priestor, ale aj celkové vybavenie podkrovia. Zakúpili sa regály, výpožičný pult, stoly, stoličky, či kresielka. Novinkou je vytvorenie kútika pre najmenšie deti a oddychovo-hernej časti. ,,Snažíme sa priviesť deti k čítaniu, ponúknuť im správnu knihu v pravý čas, ale musíme k tomu aj vytvoriť prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre, uvoľnene, kde budú radi tráviť svoj čas, chodiť za knihami, čítaním, štúdiom, ale aj za oddychom a hrou,“ dodala riaditeľka knižnice. Nové zariadenie úseku detskej literatúry v celkovej investícií viac ako 40-tisíc eur bolo financované v rámci projektu Knižnica v podkroví z Fondu na podporu umenia. Žilinská župa sa podieľala na spolufinancovaní vo výške takmer 2,5-tisíc eur.

Detskí čitatelia dnes tvoria viac ako tretinu registrovaných používateľov knižnice. Často ju navštevujú v sprievode rodičov, či starých rodičov. Detské oddelenie je miestom kultúrnej a výchovnej činnosti, konajú sa tu takmer všetky podujatia knižnice, nie len pre deti a mládež,“ ,,Sme veľmi radi, že vynovené priestory podkrovia dýchajú životom. Od začiatku sa snažíme vytvárať kraj priateľský k rodinám a v tomto duchu prispôsobujeme aj naše aktivity v kultúrnych inštitúciách. Pred rokom v septembri sme vo všetkých piatich župných knižniciach zaviedli rodinné preukazy, ktoré dnes využíva už takmer 2 300 čitateľov. Zvýhodnené rodinné vstupné sa dá uplatniť aj v našich múzeách. Rovnako sa snažíme prispôsobovať prostredie krajských inštitúcií budovaním detských kútikov a oddychových zón pre najmenších,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

Rekonštrukcia podkrovia nie je jediná. Koncom roku 2018 boli vynovené vstupné priestory a sociálne zariadenia na prízemí v celkovej investícií 39-tisíc eur z rozpočtu Žilinskej župy.

V knižnici nájdu čitatelia beletriu pre dospelých, hudobné dokumenty a verejný internet. V budove sídlia sklady a depozity, akvizícia a katalogizácia, bibliografia a knihárska dielňa.

Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši je verejnou regionálnou knižnicou pre okresy Liptovský Mikuláš a Ružomberok, jej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj.