7. december 2016

Nové autobusy pre Kysuce, Turiec a Horné Považie

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 7. december 2016

Dvadsať nových autobusov vybavených modernými bezpečnostnými a ďalšími elektronickými prvkami vyrazí na cesty v regiónoch Kysuce, Turiec a Horného Považie. „Financujeme prímestskú autobusovú dopravu na území Žilinskej župy a snažíme sa vytvoriť pre cestujúcich čo najlepšie podmienky. Aj preto vymieňajú naši dopravcovia SAD Žilina a ARRIVA Liorbus staré autobusy za úplne nové, aby priniesli ľuďom viac pohodlia a zároveň dodržali prísne technické normy,“ informoval podpredseda ŽSK Jozef Štrba. Podľa jeho slov kraj objedná na budúci rok spolu 25 miliónov kilometrov u oboch dopravcov a okrem 20 nových autobusov v SAD Žilina, čaká modernizácia aj vozový park ARRIVA Liorbus. Ten v roku 2017 postupne vymení 12 vozidiel. Spolu budú mať tak dopravcovia k dispozícii 446 vozidiel, ktoré si župa objednáva na dopravu pre cestujúcich 313 miest a obcí 218 autobusovými linkami.

Nové autobusy sú vybavené i wifi pripojením, ktoré cestujúci nájdu už vo viac ako 100 vozidlách jazdiacich v Žilinskom kraji. „Snažíme sa ísť dopredu s dobou a využívať moderné technológie. Okrem wifi pripojenia môžu cestujúci využívať najnovšie aplikácie spojené s navigáciou, platiť bezkontaktnými kartami a dobíjať si ich pohodlne cez internet. Chceme ľudí pritiahnuť späť do autobusov a ukázať im, že aj tento spôsob dopravy sa posúva na vyššiu úroveň,“ priblížil J. Štrba. Žilinský kraj tiež poskytuje seniorom, študentom a hendikepovaným občanom zľavy na cestovnom, ktoré v minulom roku dosiahli výšku šesť miliónov eur. Tento rok očakáva župa podobné číslo. „Okrem toho zabezpečujeme, aby cestujúci neplatili plnú výšku cestovného. Na každého prepraveného doplácame 53 centov a cena lístka je tak pre ľudí omnoho nižšia. Taktiež treba povedať, že aj so zavádzaním všetkých modernizácií ostáva cena lístkov rovnaká a nezvyšujeme ju,“ zdôraznil žilinský vicežupan. 

Aj napriek tomu však kraje na Slovensku sledujú pokles cestujúcich v autobusoch prímestskej dopravy. V ŽSK bol medziročný pokles za mesiace január – október 2016 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka 4,29 %. „Sme ale povinní zabezpečiť pre ľudí dopravnú obslužnosť a nemôžeme sa na stratu pozerať iba z ekonomického hľadiska. Ak by sme pre ľudí nefinancovali tieto spoje, nemali by sa ako dostať do práce, školy alebo k lekárovi,“ doplnil J. Štrba. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 08.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky