7. november 2016

Nemeckým investorom sa v Žilinskom kraji darí

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 7. november 2016

Potvrdili to dnes na prvom spoločnom stretnutí žilinský župan Juraj Blanár a nový veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker. Podľa slov predsedu ŽSK je v kraji už viac ako 17 významných nemeckých spoločností. „Zamestnávajú u nás najviac pracovníkov, viac ako 11-tisíc, a zastúpenie majú v každom z našich regiónov. Na Kysuciach má najvýraznejšie postavenie INA Kysuce zastupujúca automobilový priemysel, Orave pomáha Panasonic s elektrotechnickým zameraním, informačné a komunikačné technológie rozvíja v Hornom Považí Siemens, v Turci našiel svoje miesto Volkswagen a kožiarsky priemysel v Liptove reprezentuje SlovTan,“ priblížil niektoré z firiem J. Blanár.

Nemecko je dlhodobo najväčším obchodným partnerom Slovenska a svedčí o tom intenzívna bilaterálna hospodárska spolupráca a rovnako i podpora školstva a odborného vzdelávania. V Žilinskej župe sa vyučuje nemecký jazyk v 56 stredných školách v pôsobnosti ŽSK a nemecké spoločnosti sa aktívne zapájajú aj do duálneho systému. „Napríklad INA Kysuce plánuje v tomto školskom roku zapojiť do duálu 72 našich stredoškolákov a odborné vzdelávanie študentom ponúka tiež Volkswagen. Okrem toho majú žiaci možnosť v rámci špeciálneho štúdia na Gymnáziu Hlinská v Žiline získať nemecký jazykový diplom,“ zdôraznil riaditeľ odboru zahraničných vzťahov ŽSK Peter Kubica s tým, že takéto štúdium sa realizuje iba na vybraných slovenských gymnáziách.

Ako počas stretnutia s veľvyslancom ďalej uviedol J. Blanár, slovensko-nemecké vzťahy pomáha rozvíjať tiež turizmus. „V minulom roku Žilinskú župu navštívilo takmer 12-tisíc nemeckých turistov. Naše regióny sú čoraz viac vyhľadávané, majú čo ponúknuť, ich popularita postupne rastie a s ňou aj počet návštevníkov,“ uviedol predseda ŽSK. V počte prenocovaní sú Nemci v Žilinskom kraji na štvrtom mieste a v počte návštev rezonujú hneď po Čechoch a  Poliakoch na tretej priečke.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK