24. máj 2016

Najlepšia slovenská galéria je na Orave

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 24. máj 2016

Oravská galéria (OG) v Dolnom Kubíne v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja získala titul Galéria roka 2015. V 13. ročníku súťaže Múzeum roka / Galéria roka, ktorú každoročne vyhlasuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, zaujala svojimi unikátnymi výstavami, aktívnym rozširovaním zbierok i detailnou a mimoriadne kvalitnou reštauračnou prácou. „Našej župnej galérii srdečne blahoželáme. Je to aj taký oneskorený darček k jej 50. výročiu, ktoré oslávila v minulom roku. Ocenenie a možnosť používať titul Galéria roka je ohodnotením dlhoročnej práce všetkých podieľajúcich sa na rozvoji Oravskej galérie, preto verím, že tento rok privítame v Dolnom Kubíne mnoho nových i stálych návštevníkov, ktorí si prídu umenie vychutnať v najlepšej galérii na Slovensku,“ zdôraznil predseda ŽSK Juraj Blanár. Ako dodala tiež riaditeľka OG Eva Ľuptáková, záujem o galériu stúpa. „Úprimne sa tešíme z umiestnenia medzi najvýznamnejšími galerijnými laureátmi na Slovensku a dúfame, že aj tento úspech rozšíri dobré meno galérie čo najďalej u nás doma a tiež v zahraničí,“ uviedla E. Ľuptáková.

Okrem významného ocenenia vyzdvihol žilinský župan aj ďalšie zaujímavosti, ktoré z Oravskej galérie vytvárajú jedno z najpríťažlivejších kultúrnych miest Oravy. „Oravská galéria sa radí medzi významné galérie sveta. Prostredníctvom Google Art Projektu ponúka virtuálnu prehliadku a svoju stálu expozíciu má dokonca uprostred Oravskej priehrady, kde sa návštevníci môžu preplaviť loďou a v prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia si vychutnať ukážky ľudového umenia zo zbierok galérie. Ide o unikát a zároveň aj skvelý tip na výlet, napríklad toto leto,“ priblížil J. Blanár. Virtuálna prehliadka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne je k dispozícii na odkaze https://www.google.com/culturalinstitute/asset-viewer/oravsk%C3%A1-gal%C3%A9ria-v-dolnom-kub%C3%ADne/1AFqgydd9MLqqw?hl=cs

Slovenská Galéria roka 2015 je v Dolnom Kubíne otvorená každý deň okrem pondelka, pričom prvú nedeľu v mesiaci ponúka svojim návštevníkom vstup zdarma. Na Slanický ostrov umenia sa dostanú milovníci jedinečných expozícií z prístavu č. 2 Oravskej priehrady (oproti Hotelu Slanica). 


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK