25. október 2016

Na Bibliotéke sa ako jediné predstavia župné knižnice Žilinského kraja

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 25. október 2016

Už 24.-krát sa v druhý novembrový týždeň otvoria brány najväčšieho slovenského knižného veľtrhu Bibliotéka. Každoročne sa tu stretávajú milovníci kníh, vydavatelia, spisovatelia, tlačiari či čitatelia. Ani tento ročník nevynechajú župné knižnice Žilinského kraja, ktoré svoju činnosť predstavia v Bratislave po siedmykrát.
Od 10. 11. do 13. 11. 2016 zaujmú regionálne knižnice svoje miesto nielen vo vystavovateľskom stánku Žilinskej župy, ale stanú sa rovnako súčasťou sprievodného programu na hlavnom pódiu. „Pre návštevníkov Bibliotéky sme si počas štyroch dní pripravili zaujímavý program. V našom stánku nájdu desiatky zaujímavých kníh regionálnych autorov a pochválime sa i bohatou publikačnou činnosťou a aktivitami našich knižníc,“ uviedla riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková Šumská. 
Doplnila, že župné knižnice Žilinského samosprávneho kraja sa na knižnom veľtrhu predstavia v rámci hlavného programu ako jediné spomedzi všetkých krajských knižníc. V prvý deň výstavy sa na pódiu predvedie Liptovská knižnica G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši a po nej bude nasledovať Turčianska knižnica v Martine. Obe budú prezentovať víťazné knihy regionálnych súťaží Kniha Liptova 2015 i Kniha Turca 2015 a záujemcovia sa budú môcť porozprávať s ich autormi. V piatok preberie pomyslenú knižnú štafetu Krajská knižnica v Žiline so spisovateľmi víťazných publikácií súťaže Kniha Horného Považia 2015. Sprievodcom sobotňajšieho programu bude  Kysucká knižnica v Čadci so svojimi víťazmi regionálnej súťaže, v ktorej hľadali najkrajšiu knihu Kysúc. Prezentáciu župných knižníc ŽSK uzavrie v nedeľu Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne, ktorá predstaví najlepšie knihy oravského regiónu spolu s ich autormi.  
„Je obdivuhodné, že i v dnešnej uponáhľanej dobe ľudia nestrácajú záujem o knihy a ich čítanie. Potvrdzuje to každým rokom narastajúci počet účastníkov Bibliotéky, ktorá sa stala najprestížnejším podujatím na slovenskom knižnom trhu. A preto ma teší, že spomedzi množstva vystavovateľov si tu opäť našli svoje miesto aj naše župné knižnice a regionálni autori. Milovníkov literatúry a písaného slova tak pozývam do vystavovateľského stánku knižníc Žilinského samosprávneho kraja,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK