Muzikanti kde ste?

Počas víkendu 11. - 13. mája 2018 sa muzikanti nielen z regiónu Liptov (L. Mikuláš, Ružomberok, Biely Potok), ale aj z Terchovej a Zázrivej stretli na Hoteli Spojár v Žiarskej doline, aby sa opäť posunuli vo svojej záľube dopredu.

 

 

 

Liptovské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravuje aj v roku 2018 dielne pre mladých muzikantov nie len z regiónu Liptov.

Región Liptov mal svojich chýrnych muzikantov a boli aj ich nasledovníci. Žiaľ v súčasnej dobe sa región Liptov trápi s nedostatkom muzikantov, ktorí by nasledovali štýl a interpretačné majstrovstvo svojich predchodcov.
Táto situácia v regióne Liptov, ktorá pretrváva už niekoľko rokov, bola východiskom pre vznik projektu Muzikanti kde ste?, v ktorom LKS pokračuje už tretí rok.

 

Počas víkendu 11. - 13. mája 2018 sa muzikanti z regiónu Liptov (L. Mikuláš, Ružomberok, Biely Potok) ale aj z Terchovej a Zázrivej, stretli na Hoteli Spojár v Žiarskej doline, aby sa opäť posunuli vo svojej záľube dopredu.
Pod vedením odborných lektorov Miloša Bobáňa a Michala Kubáňa sa po mnohých rokoch opäť dostávajú na svetlo sveta melódie z goralských obcí Liptova – z Malého a Veľkého Borového.

Vďaka nahrávkam a videám známej hudby Jána Klimu z Borového, ešte z minulého storočia, sa nové generácie muzikantov naučili takmer zabudnuté melódie obce, v ktorej žili gorali na liptovskej pôde celé stáročia. 

Intenzívne dielničky vytvorili nové priateľstvá a podnietili nové nápady, ako ešte prispieť k udržaniu a šíreniu tradičnej ľudovej hudby v Liptove. Veríme, že sa pri ďalších aktivitách projektu Muzikanti kde ste? stretneme nie len so známymi tvárami, ale aj s novými muzikantskými talentmi.

Projekt pokračuje táborom Primášikovia – 24.-29.7.2018 v Liptovských Sliačoch (celoslovenský tábor pre primášov DĽH) a 24. - 26. 8. 2019 v spolupráci s folklórnym festivalom Pod skalkou v Ploštíne (regionálne muzikantské dielne).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a je spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Ing. Michaela Košová
odborný metodik pre folklór
LKS

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 15.05.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky