25. JÚL 2014

Minister vnútra na obhliadke spustošenej Vrátnej doliny

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 25. júl 2014

 

 

Mimoriadnu situáciu opäť riešila povodňová komisia

V Terchovej dnes opäť zasadala povodňová komisia k mimoriadnej situácii vo Vrátnej doline. Všetky zložky, ktoré sa podieľajú na odstraňovaní škôd po pondelkovom prívalovom daždi a zabezpečení či už prejazdnosti vozidiel, elektrickej dodávky alebo pitnej vody, na nej informovali o postupe svojich prác. Záchranári i naďalej pokračujú v odpratávaní zničených áut, vraky premiestňujú na provizórne parkovisko, odkiaľ si po ne prídu majitelia. Hasiči pracujú na odstránení nánosov a popadaných stromov z koryta rieky Varínka, pokračujú v sprístupnení nedostupných miest a pília drevo. Situáciu prišiel priamo na miesto skontrolovať osobne i minister vnútra Robert Kaliňák. „Treba povedať, že na slovenské pomery sa vykonala nebývalá záchranná akcia horských záchranárov a dobrovoľných horských záchranárov, ktorí evakuovali dovedna 122 ľudí od chaty Vrátna na rôznych lanových systémoch. Cez najhoršie úseky zlaňovali trojmesačné dieťa a niekoľko veľmi malých detí. A čo je najpodstatnejšie, že sa všetkých podarilo zachrániť bez akejkoľvek ujmy na zdraví,“ uviedol podpredseda vlády SR. Žilinská župa, v ktorej správe je i zničená cesta z Terchovej do Vrátnej doliny, už požiadala štát o finančnú pomoc vo výške viac ako 3 milióny eur. Presné čísla odhadovaných škôd by mali byť k dispozícii v pondelok, kedy sa má touto situáciou zaoberať i mimoriadne zasadnutie Vlády Slovenskej republiky. Cesta z Tiesňav po lokalitu Starý dvor je aktuálne prejazdná len v polovičnom profile a tento úsek stále stráži polícia. „I naďalej platí zákaz vjazdu motorových vozidiel, výnimkou sú len miestni obyvatelia, majitelia nehnuteľností v tejto časti, ubytovaní hostia, zásobovacie vozidlá a údržbárske autá. Ďalší úsek cesty v smere až po Chatu Vrátna zostáva uzavretý,“ skonštatoval žilinský župan, pričom zdôraznil, že prioritou Žilinského kraja bolo a stále je zabezpečenie prístupu do doliny pre záchranárov. Na vozovke sa vykonávajú geodetické zamerania, situácia je zastabilizovaná a budú pokračovať ďalšie sanačné práce. V súčasnosti sa čaká na stanovisko geológov, ktorí posudzujú hrebene hôr. Letka ministerstva vnútra identifikovala ďalšie potenciálne miesta zosuvu v prípade väčších prívalových dažďov. Z tohto dôvodu vyhlásila obec Terchová mimoriadny stav. Likvidácia škôd by mala trvať ešte približne tri mesiace. „Hoci v obci platí i naďalej mimoriadny stav, chcel by som upozorniť, že život sa tu v centre obce nezastavil. Aktuálne prebieha už 52. ročník Jánošíkových dní, celá dedinka žije folklórom a tradíciami a turisti sem majú dvere otvorené. Všetky turistické chodníky do Vrátnej doliny sú síce uzatvorené z oboch strán, no milovníci hôr a prírody môžu navštíviť Jánošíkove diery,“ dodal podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

 

Mgr. Peter Kubica
riaditeľ

odbor informácií a zahraničných vzťahov

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky