23.marec 2020

Mimoriadna situácia v CSS Likava

 

 

 

 

Žilinská župa očakáva výsledky testovania 45 zamestnancov z Centra sociálnych služieb Likava v Likavke (okres Ružomberok), kde sa u jednej z pracovníčok potvrdila nákaza novým koronavírusom. Snahou je zabezpečiť testovanie všetkých klientov i  zamestnancov zariadenia.  

 

„V zariadení platia prísne karanténne a bezpečnostné opatrenia. Zabezpečená bola dezinfekcia a dôležité je postarať sa o ďalší chod centra sociálnych služieb. Starostlivosť o klientov, pokiaľ sú zamestnanci v karanténe, nám pomáhajú zvládnuť dobrovoľníci spomedzi medikov z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy a  Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Veľmi si to vážim a ďakujem za ich ochotu a chuť pomôcť, “ povedala žilinská županka Erika Jurinová.  

Zamestnankyňa CSS Likava nepociťovala žiadne príznaky ochorenia COVID 19 a momentálne je v domácej karanténe. K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, nakoľko bola na oslave s inou osobou, u ktorej bol neskôr potvrdený nový koronavírus.  

V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj platí už od 1. marca zákaz návštev. Prijatá bola séria opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Vytvorené boli krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov. Robí sa zvýšená dezinfekcia priestorov, pri vstupoch sú dezinfekčné prostriedky na hygienu rúk a pozastavené boli skupinové terapie. „Koronavírus nie je len zdravotný problém, faktom je aj dlhá izolácia. Naši sociálni pracovníci s klientami robia individuálne, hovoria so seniormi aj o  súčasnej situácii a dôležitosti dodržiavať opatrenia, zabezpečujú im drobné nákupy, lieky a hygienické potreby“ informovala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová. 

Zamestnanci sú povinní nosiť rúška. Rúška majú aj klienti, mnohé zariadenia si ich šijú svojpomocne, aby pokryli výpadky u dodávateľov. Žilinský samosprávny kraj pravidelne analyzuje zásoby a množstvá plošnej dezinfekcie, dezinfekcie rúk, bielizne a sanitárnych zariadení. Aktuálne do zariadení distribuuje ochranné rukavice, kombinézy a okuliare.


 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 31.03.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky