9. júl 2018

Magnetická rezonancia na Kysuciach stále chýba

 

 

 

 

9.7.2018, Žilina – Priestory sú pripravené, financie na prístroj sú zabezpečené, ale magnetická rezonancia v Kysuckej nemocnici stále chýba. Dôvodom je chýbajúci predbežný súhlas Všeobecnej zdravotnej poisťovne, o tom, že magnetickú rezonanciu zazmluvní.

Vedenie nemocnice spísalo petíciu, ktorou žiada Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) o udelenie predbežného súhlasu na uzatvorenie zmluvného vzťahu na prístroj magnetickej rezonancie (https://lnk.sk/erL5). Bez tohto súhlasu nemôže nemocnica rezonanciu obstarať. ,,Máme obavy, aby do rozhodnutia o zazmluvnení magnetickej rezonancie (MR) nezasahovala politika. Hneď po nástupe do funkcie sme absolvovali rokovania na tému obstarania a zazmluvnenia MR a zdalo sa, že je to na dobrej ceste. Nevidíme iný dôvod, prečo by VšZP odmietala zazmluvniť MR pre Kysuckú nemocnicu. Na prevádzkovanie magnetickej rezonancie je všetko pripravené,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

 

Kysucká nemocnica v Čadci poskytuje zdravotnú starostlivosť pre takmer 130 – tisíc obyvateľov. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou potrebuje ročne takmer 4000 pacientov. Často aj hospitalizovaní pacienti musia absolvovať kvôli vyšetreniu prevoz rýchlou zdravotnou pomocou do vzdialenejších oblastí, čím sú vystavení zvýšenej záťaži a ich liečebný proces sa predlžuje.

 

Žilinský samosprávny kraj už podnikol kroky na získanie súhlasu. ,,Napriek ústnemu sľubu, že sa tejto naliehavej záležitosti budú venovať, sme dostali informáciu, že na poslednom rokovaní predstavenstva VšZP nebola téma zazmluvenia magnetickej rezonancie pre KNsP vôbec predložená,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

,,Týmto by sme chceli apelovať aj na poslancov Národnej rady, najmä tých, ktorí pochádzajú z Kysúc, aby sa o probléme informovali a pomohli v tejto veci“ uviedla Jurinová. Ako ďalej dodala, potreby pacienta musia byť na prvom mieste, politikárčenie musí ísť bokom.