Kysuce ožili literatúrou

Jašíkove Kysuce 2017

 

 

 

 

 

V dňoch 30. novembra – 1. decembra 2017 ožili Kysuce mladou súčasnou literatúrou, ktorá bola prezentovaná v Kysuckej knižnici v Čadci, v školách a knižniciach v Kysuckom Novom Meste a v Turzovke. Kysucká knižnica v Čadci, Žilinský samosprávny kraj a spoluorganizátori s finančnou podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia pripravili pre širokú čitateľskú verejnosť 49. ročník Celoslovenskej literárnej súťaže mladých prozaikov - Jašíkove Kysuce a jeho sprievodné podujatia. Bohatý program vyvrcholil literárnym galavečerom, na ktorom boli udelené hlavné ceny, prémie a čestné uznania víťazom súťaže. Hlavnú cenu Rudolfa Jašíka vo vekovej kategórií do 35 rokov získala poviedka Oheň, voda, zem, vzduch autora zo Spišského Štiavnika, ktorý píše pod umeleckým pseudonymom Karlos Kolbas. Prémie Literárneho fondu získali: Sora (pseudonym) za poviedku Tri želania, Daniela Romanová za poviedku VianoceSimona Gray (pseudonym) za poviedku pod názvom Diktátorka.Vo vekovej kategórií od 10 do 18 rokov uspela Magdaléna Martišková so svojou poviedkou pod názvom Gaštanové pyré. Prémiu Jozefa Hnitku, ktorú udeľuje Kysucká kultúrna nadácia, si šestnásťročná autorka prevzala z rúk literárnej vedkyne a spisovateľky Prof. PhDr. Márie Bátorove,j,DrSc. Čestné uznania boli udelenéfinalistom súťaže: Agnes Chrissie (pseudonym), Jurajovi Medveďovi, Anne Šušlikovej, Jánovi Bidovskému, Barbore Pechovej, Matejovi Koščovi, Michalovi Kvaššayovi, Andrei Komorníkovej (pseudonm) a súťažiacej pod pseudonymom D.L. 
Spoluorganizátormi súťaže, ktorá sa radí medzi najstaršie a najprestížnejšie literárne súťaže na Slovensku, sú významné stavovské organizácie: Spolok slovenských spisovateľov, Literárny fond Slovenska, Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska (ďalej „AOSS“) a Kysucká kultúrna nadácia. Odborná porota literárnej súťaže pracovala v tomto roku v zložení – Doc. PhDr. Pavel Rankov, PhD., Mgr. Igor Válek a Prof. PhDr. Mária Bátorová DrSc. – predsedníčka poroty. Porota prečítala a posúdila práce 48 autorov, pričom mnohí zaslali do súťaže po dva literárne texty. 
Súťažné poviedky boli od vyhlásenia súťaže postupne zverejňované na stránke www.jasikovekysuce.sk a vybrané prozaické texty laureátov vydala Kysucká knižnica v Čadci formou zborníka. Literárny galavečer a večerné literárne dialógy pod lampou spestrilo vystúpenie pop - rockovej hudobnej skupiny Šramot, ktorá zabezpečovala hudobné vstupy počas celého večera. Slávnostné vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže moderovala Gabriela Tomajková, redaktorka RTVS Banská Bystrica a úryvky priblížili herci Bábkoveho divadla v Žiline Anna Homolka - Čitbajová a Ján Homolka. Aj keď sú Kysuce vzdialené od hlavného mesta a centra kultúrneho a literárneho diania, práve toto podujatie prináša živý a intenzívny kontakt so súčasnou slovenskou literatúrou a jej predstaviteľmi. Aktuálne uzatvorený ročník hodnotíme veľmi kladne, nakoľko sa nám podarilo privítať na Kysuciach mnohé významné osobnosti kultúrneho a literárneho života – akademického maliara Miroslava Cipára, literárnu vedkyňu a spisovateľku profesorku Máriu Bátorovú, predsedníčku AOSS Vladimíru Komorovskú, vysokoškolských pedagógov a výskumných pracovníkov FF UK Bratislava Pavla Rankova a Ľudmilu Hrdinákovú, spisovateľov, básnikov a publicistov Petra Holku, Igora Váleka, Jaroslava Klusa a Mariána Grupača. Semináre, autorské besedy a výstavy, ale spomienková slávnosť pri pamätnej tabuli Rudolfa Jašíka v Turzovke, či návšteva rodného domu Jozefa Krónera v Staškove sprevádzali i tento mimoriadne vydarený ročník literárnej súťaže. Riaditeľka Kysuckej knižnice v Čadci PhDr. Janka Bírová sa na margo 49. ročníka podujatia vyjadrila: „Všetky podujatia, ktoré sprevádzali Jašíkove Kysuce 2017, sa mohli úspešne realizovať vďaka príspevku Fondu na podporu umenia z verejných finančných zdrojov, spolufinancovania projektu Žilinským samosprávnym krajom, príspevku spoluorganizátorov, Kysuckej kultúrnej nadácie a sponzorov. Chcem poďakovať všetkým mediálnym partnerom, ktorými sú - MY Kysucké noviny, Kysuce – Nezávislý týždenník Kysučanov, Literárny týždenník, Dotyky – Časopis pre mladú literatúru a umenie a Orol tatranský – Revue pre mladú literatúru, umenie a spoločnosť. Celoslovenskú literárnu súťaž od jej vyhlásenia priebežne propagovali a budú o nej i naďalej informovať širokú kultúrnu a čitateľskú verejnosť. 49. ročník celoslovenskej literárnej súťaže mladých prozaikov bol úspešne zavŕšený a pred nami je jubilejný 50. ročník. Veríme, že jeho program v budúcom roku naplní očakávania všetkých priaznivcov literatúry, kultúry a umenia.“ 


KK
Mgr. Helena Pagáčová
Kysucká knižnica v Čadci
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 07.12.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky