4. apríl 2017

Kultúru a šport v regiónoch podporí župa dotáciami vo výške 248-tisíc eur

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 4. apríl 2017

V rámci nového systému poskytovania dotácií podporí Žilinský samosprávny kraj prvých 379 projektov na Kysuciach, Liptove, Turci, Hornom Považí a Orave. Do vyhlásených programov Kultúra a Šport sa prihlásilo 578 žiadostí. „V januári sme odštartovali prvé dve výzvy, v rámci ktorých sme alokovali 124-tisíc eur do oblasti športu a rovnakú sumu na rozvoj kultúry v našom kraji. Aj takýmto spôsobom tak môžeme investovať do zmysluplných regionálnych projektov na skvalitnenie športovísk, podporu talentovaných športovcov a zároveň tradičných i nových kultúrnych podujatí, festivalov či prehliadok umenia,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

V programe Kultúra prijal kraj 299 žiadostí, z čoho až 192 bolo úspešných. Ako informovala riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská, projekty boli zamerané predovšetkým na organizáciu ľudových slávností, kultúrnych podujatí, podporu folklórnych súborov, obnov pamiatok či vydanie regionálnych publikácií. „Napríklad na Kysuciach prispejeme 1.000 eur na rekonštrukciu kamenného kríža v Povine a dotáciou 1.100 eur podporíme výnimočný letný tábor Občianskeho združenia Stružielka so zdravotne postihnutými deťmi,“ uviedla M. Ševčíková-Šumská. V Hornom Považí bolo podľa jej slov jedným z úspešných žiadateľov aj Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré získa 1.000 eur. Z financií v hodnote 700 eur na nové kroje sa zase potešia folklórni nadšenci súboru Oprášené krpce zo Žiliny. Tradície ostanú zachované tiež v Liptove. Katolícka univerzita v Ružomberku organizuje v tomto roku už 14. ročník celoslovenskej interpretačnej súťaže s medzinárodnou účasťou Študentská umelecká činnosť s finančným prispením ŽSK vo výške 900 eur. Ďalších 1.100 eur pomôže Liptovskej Štiavnici vydať historickú publikáciu o dejinách obce. V Turci sa podarí vybudovať nové pódium pre obecné podujatia v Šútove a v Dubovom zorganizujú ich prvý Festival folklóru Dubovské spievanky. Na spolufinancovanie oboch projektov vyčlenila župa po tisíc eur. „Mnoho zámerov sme dostali i z Oravy. Spomeniem napríklad Novotskú hrudku – jarmok syrov, čo je unikátne podujatie obce Novoť, ktoré podporíme sumou 1.200 eur. Zaujímavá bude Kniha o histórii DHZ Liesek. Aby mohol dobrovoľný hasičský zbor publikáciu vydať, vyčlenili sme pre nich 1.000 eur,“ doplnila riaditeľka odboru kultúry ŽSK.

Veľký záujem bol taktiež o program Šport, v rámci ktorého župa prijala 279 žiadostí. Úspešných bolo 187. „Najviac projektových zámerov prišlo z regiónu Horné Považie, kde podporíme výstavbu nových športovísk, ako napríklad v obci Lysica. Župná komisia obci schválila 1.400 eur. Financie získa aj Severoslovenská hasičská liga, a to vo výške 1.100 eur,“ informovala riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Eva Rovňanová. Priblížila, že úspešnými žiadateľmi boli i kysucké mestá a obce. „Investujeme 1.500 do rozvoja alpského lyžovania v rámci tréningového procesu pre deti prostredníctvom SKI TEAM Oščadnica. Medzi mladými sú aktuálne veľmi populárne aj workoutové ihriská a vďaka našej dotácii 1.300 eur jedno také vznikne v Kysuckom Lieskovci,“ dodala. Podobný plán vybudovania workout areálu majú v Ľubochni. Kraj prispeje rovnakou sumou 1.300 eur. Po 1.100 eur ďalej rozdelí ŽSK do liptovských samospráv v Hubovej a Lúčkach. Ich cieľom je modernizácia posilňovní. Veľké športové plány majú taktiež Oravci. Obnova ihrísk s dotáciou vo výške 1.400 eur čaká Ťapešovo a Krušetnicu. Sedliacka Dubová zase investuje 1.200 eur do skvalitnenia športových podmienok pre stolný tenis. Turiec finančnú podporu vloží do vodnopólového ihriska pre deti vo Vrútkach. Plavecký a vodnopólový klub získa investíciu 600 eur. Cykloklub ZNIEV v Kláštore pod Znievom si pripíše 900 eur na realizáciu Majstrovstiev Slovenskej republiky v cestnej cyklistike.

„Teší nás veľký záujem, ktorý prejavili obce, mestá i občianske združenia v prvých dvoch výzvach. Dokážeme im pomôcť zrealizovať skvelé projekty, na ktoré im možno chýbala časť financií a vďaka dotáciám ich budú môcť pripraviť pre našich obyvateľov,“ zdôraznil J. Blanár s tým, že momentálne je otvorená ďalšia výzva v programe Regionálny rozvoj. Alokované prostriedky sú vo výške 124.364 eur. Projektové zámery môžu záujemcovia kraju posielať do 28. apríla 2017. Viac informácií je zverejnených na www.zilinskazupa.sk v sekcii Granty a dotácie, kde sa nachádza kompletný zoznam výziev a podporených dotácií za rok 2017.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 04.04.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky