22. apríl 2020

Krajské zastupiteľstvo bude rokovať prostredníctvom videokonferencie

 

 

 
22.4.2020, Žilina - Zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja bude rokovať už v pondelok 27.apríla formou videokonferencie. Krajskí poslanci sa tak vzhľadom na mimoriadne opatrenia kvôli ochoreniu COVID-19 stretnú po troch mesiacoch.

Videokonferencia bude riadená z budovy Úradu ŽSK. Živý prenos bude možné verejne sledovať aj prostredníctvom sociálnych sietí. ,,V súvislosti s mimoriadnymi bezpečnostnými opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu nebolo možné rokovať štandardným spôsobom. Preto veľmi oceňujem rýchly postup vlády, ktorá nám novelou zákona umožnila zasadať prostredníctvom videokonferencie. Fungovanie kraja takbude zabezpečené a zároveň nevystavíme riziku žiadneho z poslancov," uviedla županka Erika Jurinová.

Pre potreby videokonferencie bolo potrebné na Úrade pripraviť miestnosť pre virtuálnu konferenciu s kamerou, monitorom, konferenčným mikrofónom a nainštalovať potrebný software. Na strane poslancov je technické vybavenie zabezpečené, na začiatku volebného obdobia dostali pridelené notebooky, ktoré sú na videokonferencie pripravené. ,,Hlasovanie bude prebiehať priamo vo videokonferenčnej aplikácii a bude elektronické. To znamená, že na ploche monitora sa im zobrazí výzva na hlasovanie a oni si zvolia, či sú za, proti alebo zdržali sa a potvrdia svoj hlas. Následne bude hlasovanie vyhodnotené a výsledok sa opäť zobrazí na obrazovke monitora," vysvetlil vedúci oddelenia komunikácie ŽSK Roman Kučerák.

Pôvodne malo zastupiteľstvo rokovať už 23.marca, dovtedy zasadali aj jednotlivé poslanecké komisie s výnimkou finančnej. Tá rokovala rovnako už prostredníctvom videokonferencie.

Možnosť rokovať aj prostredníctvom videokonferencie schválila Národná rada SR 7. apríla v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci krajského zastupiteľstva sa naposledy stretli 27. januára.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 22.04.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky