29. máj 2017

Konzervatoristi zo Žiliny vyhrali v Moskve

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 29. máj 2017

Členov miešaného zboru žilinského Konzervatória – Mladé hlasy v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja dnes prijal žilinský župan Juraj Blanár. Stredoškoláci sa v dňoch 18. – 21. mája 2017 zúčastnili 13. ročníka Moskovského medzinárodného festivalu slovanskej hudby, kde pre Žilinský kraj a Slovensko vybojovali hlavnú cenu Grand Prix a stali sa absolútnymi víťazmi.

Podľa slov predsedu ŽSK je úspech konzervatoristov dôkazom kvalitnej prípravy a spojenia talentovaných mladých ľudí, ktorí sa chcú hudbe venovať naplno. „Žiaci ukázali, že dokážu vytvoriť mimoriadny celok a skvele reprezentovali Žilinskú župu v silnej medzinárodnej konkurencii. Moje poďakovanie patrí i dirigentovi Mladých hlasov a pedagógom, ktorí študentov pripravovali. Verím, že táto skúsenosť im pomôže v ďalších rokoch štúdia i na ostatných súťažiach, ktoré ich čakajú,“ uviedol J. Blanár. Zbor konzervatoristov v Moskve viedol uznávaný slovenský dirigent Štefan Sedlický, ktorý na prehliadke získal za umeleckú prípravu programu mimoriadne ocenenie. Cenu si odniesla tiež klaviristka Michaela Žišková za interpretáciu skladby Dmitrija Šostakoviča Prelúdium a fúga.

Ako priblížil riaditeľ Konzervatória v Žiline Milan Oravec, pre stredoškolákov bola účasť na festivale zážitkom a veľkou zodpovednosťou. „Už dávno som ich nevidel tak zapálených do prípravy, skúšali na chodbách, k súťaži pristupovali veľmi poctivo a aj vďaka tomu si zaslúžene odniesli hlavnú cenu. Teší ma, že u nás študujú tak výrazné mladé talenty a môžeme ich viesť k rozvoju schopností. Rovnako by som chcel poďakovať Žilinskej župe, ktorá iniciovala účasť zboru na festivale a finančne ju plne zabezpečila,“ uzavrel M. Oravec.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK