4. máj 2020

Knižné úspechy v Žilinskom kraji

 

 

 

 

 4.5.2020, Žilina - Žilinský samosprávny kraj uspel so svojou knihou Žofia Bosniaková v 13. ročníku súťaže Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2019, ktorú organizuje Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov. V kategórií Knihy o kraji sa umiestnila na prvom mieste.

Knihu Žofia Bosniaková s podtitulom Veľká kniha o žene viery a lásky vydal minulý rok Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Maticou Slovenskou, Považským múzeom v Žiline a Kysuckým múzeom v Čadci v náklade 2500 kusov. ,,Kniha sa pripravovala necelý rok, avšak jednotliví autori kapitol sa tejto téme venujú aj niekoľko rokov,takže štúdium prameňov a príprava podkladov k textom, fotografiám trvalo oveľa dlhšie. Získané ocenenie je poďakovaním všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na jej príprave, vydaní, či distribúcií. Veľmi si to vážime," povedal riaditeľ odboru kultúry ŽSK Martin Hromada.

V trinástich kapitolách sa čitatelia dozvedia zaujímavosti zo života Žofie, o hrade Strečno, ale aj o jej osobe v literatúre a výtvarnom umení.Pokrstená bola vlani v septembri typickými ,,bosniakmi" na strečnianskom hrade v hradnej kaplnke, kde sa nachádza krypta, v ktorej sa po 45 rokoch od smrti našlo grófkine takmer neporušené telo.

,,Už dnes uvažujeme nad tvorbou ďalších publikácií. Určite na tému Modrotlače, ktorá má v našom kraji nezastupiteľnú tradíciu a je súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO, ale aj téma úzkorozchodných a lesných železníc. Každá z nich má príbeh na osobitnú knihu, " dodal Hromada.

Rovnaký úspech zožala aj séria propagačných materiálov z dielne Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj, ktoré si prvenstvo odniesli v oblasti Propagačné materiály – kraj a región. ,,Tvorbe propagačných materiálov sa venujeme už ôsmy rok a snažíme sa návštevníkom a obyvateľom Žilinského kraja ponúknuť niečo novšie, krajšie a modernejšie. Vždy jednoduchou a zrozumiteľnou formou predstaviť kraj ako TOP destináciu, dostať ľudí von do prírody, na turistiku, bicykel, podčiarknuť našu unikátnosť, zamerať sa na poznávanie histórie, kultúry a tiež ochutnať našu gastronómiu," priblížila riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj Iveta Chabadová.

KOCR vydáva propagačné materiály zväčša tematicky zamerané pre určité cieľové skupiny. Tak boli vydané aj víťazné publikácie o cyklovýletoch a turistických trasách v Žilinskom kraji, o najznámejších rozhľadniach, brožúra Dobre vedieť, lepšie vidieť je pozvánkou na najzaujímavejšie miesta v Žilinskom kraji. ,,Tento rok pripravujeme materiál pre rodiny s deťmi. Bude slúžiť ako pomôcka pri organizovaní výletov pre celú rodinu, pobyt v prírode s dôrazom na ekologické správanie, poznávanie svojho okolia a zároveň bude mať aj edukatívny charakter," uzavrela Chabadová.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.06.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky