Kniha Kysúc 2014

Vyhodnotenie čitateľskej anketovej súťaže sa uskutočnilo na pôde Kysuckej knižnice v Čadci.

 

 

 

 

Jedenásty ročník anketovej čitateľskej súťaže Kniha Kysúc 2014
Anketa sa teší veľkému záujmu verejnosti

Čadca (23. apríla 2015) – Vo štvrtok 23. apríla 2015 sa uskutočnilo na pôde Kysuckej knižnice v Čadci slávnostné vyhodnotenie čitateľskej anketovej súťaže Kniha Kysúc 2014. Podujatie organizovala Kysucká knižnica v Čadci (ďalej len knižnica) v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom. 
Slávnostne vyhodnotenie súťaže otvorila Janka Bírová, poverená vedením knižnice. V príhovore vyzdvihla význam tejto kultúrnej udalosti, ktorá už 11 rokov zviditeľňujúce tvorbu kysuckých autorov a vydavateľov regionálnej literárnej tvorby. Koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti knižnice Helena Pagáčová odprezentovala 37. nominovaných knižných titulov, ktoré sú späté s regiónom Kysúc tematicky alebo osobou autora, a to v textovej, či obrazovej časti. Vyvrcholením podujatia bolo vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien.

O víťazoch rozhodla výhradne čitateľská verejnosť - elektronickou formou, alebo prostredníctvom hlasovacích anketových lístkov uverejnených v nezávislom týždenníku Kysučanov - Kysuce, My Kysucké noviny, e-Kysuce, Kysucký Večerník, v dvojtýždenníku Novinky, v Kysuckej knižnici v Čadci a Mestských knižniciach v Turzovke, v Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou. Knihy spolu získali 5168 platných hlasov, čo je porovnaní s uplynulým rokom o 2955 hlasov viac.

V kategórii náučná literatúra bolo nominovaných 28 titulov. Víťazmi sa podľa počtu odovzdaných hlasov stali: 

1. miesto – Vysoká nad Kysucou, Ivan Gajdičiar a kolektív autorov (1293 hlasov); 
2. miesto - Rudina vo zvykoch našich predkov, Mária Húšťavová (316 hlasov); 

3. miesto - Pola Negri známa i neznáma.Od víťazného umiestenia delilo 43 hlasov pre knihu: Ľudové piesne z Kysúc autora Pavla Kužmu a 67 hlasov pre knihu: Staškov 1614 – 2014 autora Ladislava Paštrnáka a kolektívu.

Z 9 nominácií si v kategórii beletria odniesli ceny: 

1. miesto - Neha na cholvarkoch, Juliana Belková (762 hlasov); 
2. miesto - Rozprávky nielen z Kysúc, Ján Bazger (358 hlasov); 

3. miesto - Húsky a kačičky, Marta Slivková (312 hlasov). 

S malým rozdielom nasledovali knihy: Biele deti na úteku autora Ladislava Hrubého s počtom hlasov 278 a Jurinová jeseň: Zborník vybraných súťažných prác 10. ročníka Celoslovenskej literárnej súťaže duchovnej tvorby, zostavený Vierou Višňákovou a Darinou Bajákovou, s počtom 216 hlasov.
Osobitné ocenenie Kysuckej knižnice Literárna autorita 2014 prevzal Ladislav Hrubý ako najčítanejší regionálny autor súčasnej slovenskej prózy za minulý rok. 
Ocenenie Literárny počin roka 2014 bol udelený In Memoriam kysuckému rozprávkarovi Antonovi Pajonkovi za celoživotnú literárnu tvorbu pre deti a mládež.
Hodnotné dary víťazom do súťaže venoval: Žilinský samosprávny kraj, Kysucké múzeum v Čadci, a tiež autori malieb: Barbora Šimašková, Dominika Zbončáková, Marcel Jurák - zverenci Miloslavy Ďurníkovej zo Základnej umeleckej školy M.R. Štefánika a  Mária Oravcová. O slávnostnú i príjemnú atmosféru podujatia sa svojou hudobnou produkciou postaral gitarista Ondrej Veselý, člen skupiny Kysucká muzika.
Žrebovanie z účastníkov, ktorí sa aktívne zapojili do hlasovania prinieslo troch ocenených: Ľuboslavu Pytelovú, Jozefa Mihála a Miroslavu Kubiznovú, ktorým ceny venoval Žilinský samosprávny kraj, Kysucká Knižnica v Čadci a týždenník Kysuce.
Podujatie Kniha Kysúc je už tradične oslavou regionálnej literárnej tvorby a zároveň pripomienkou Svetového dňa knihy a autorských práv. Prejavuje úctu nielen samotným knihám, ale najmä ich autorom, teda ľuďom, ktorí dodávajú svetu kultúru, krásu a jedinečný zážitok z textu. 
KK

 

Kysucká knižnica v Čadci
Zuzana Jesenská
Ul. 17. novembra 1258
022 01 Čadca


Spodná navigácia

Aktualizácia: 24.04.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky