10.jún 2019

Keď sa spojí umenie s astronómiou

 

 

 

 

 

 

10.6.2019, Žilina – Kultúrne inštitúcie Žilinskej župy prichádzajú s netradičným podujatím pre študentov Hložník & hviezdy. Hvezdáreň a galéria sa rozhodli na štyri dni prepojiť vesmír s umením a návštevníkom otvoria dvere do nekonečného sveta fantázie.  

Krajská hvezdáreň v Žiline a Považská galéria umenia v Žiline sa rozhodli priniesť svojim návštevníkom niečo nové a nevídané. Do priestorov Ciachovne umiestnili prenosné planetárium, v ktorom sa budú konať spoločné podujatia pre žiakov a študentov škôl. Prostredníctvom projekcie v planetáriu budú môcť spoznávať vesmír a stála expozícia kresliarskej a grafickej tvorby Vincenta Hložníka ich vtiahne do sveta výtvarného umenia a fantázie. ,,Spolupráca medzi krajskými organizáciami sa využíva sporadicky, ale môže mať zaujímavý efekt. Prekračujú sa pri nej  hranice, či limity, vystupuje sa zo stereotypu, čo vedie k novým tvorivým riešeniam a inšpiráciám pre návštevníkov,“ uviedol Milan Mazúr, riaditeľ Považskej galérie umenia v Žiline. Ako dodal, práve prepájanie spoločensko-vedných a popularizačných inštitúcií je veľmi dôležité, pretože poukazuje na prepojenosť rôznych odborov ľudskej činnosti v bežnom živote.  

Aj zdanlivo nesúrodé organizácie, ako je galéria a hvezdáreň majú spoločnú cieľovú skupinu a tým je divák. Spoluprácou sa otvárajú nové možnosti. ,,Astronómia je najstarším kultúrnym a prírodným dedičstvom ľudstva. Preto sú aj hvezdárne zaradené do siete kultúrnych organizácií. Astronómia ako hraničná veda dokáže spájať vedné disciplíny, filozofiu, spoločenské vedy, aj umenie a kultúru. Toto nie je prvá lastovička v spolupráci zdanlivo rozdielnych inštitúcií. Je impulzom pre novú formu spolupráce", dodal Ján Mäsiar, riaditeľ Krajskej hvezdárne v Žiline.  

Prenosné planetárium v priestoroch Ciachovne zážitkovou formou podnieti záujem publika o prírodné vedy a svet okolo nás. Program v ňom si budú môcť vychutnať menšie skupiny žiakov a študentov. ,, Chceme, aby naše inštitúcie neboli iba statickými organizáciami, ale aby prinášali niečo nové.  A práve niečím takým inšpirujúcim je spolupráca galérie a hvezdárne, vďaka čomu sa návštevníkom ponúka netradičný a zaujímavý pohľad na ich činnosť. Preto sa teším tejto spolupráci a verím, že vďaka nej dokážu osloviť aj tú časť verejnosti, ktorá ich tradične nenavštevuje,“ povedal Martin Hromada, riaditeľ odboru kultúry ŽSK.  

Podujatie sa bude konať v termíne od 11. do 14. júna 2019 v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline v čase o 9.00, 10.00 a 11.00 hod.  

 

PROGRAM  

Prenosné digitálne planetárium

– 30 minútový program JEDNODUCHÁ ORIENTÁCIA NA OBLOHE a fulldome film DVA MALÉ KÚSKY SKLA  

Galileove pozorovania ďalekohľadom spôsobili revolúciu, ktorá navždy zmenila náš pohľad na vesmír, naše miesto v ňom a pokračuje už vyše štyri storočia. V našom filme vás zavedieme medzi súčasných amatérskych pozorovateľov a spolu s nimi objavíte divy a krásy, ktoré vám dokážu sprostredkovať aj malé ďalekohľady. Zoznámite sa aj s vedcami, ktorí nám tento pohľad umožnili. Vhodné pre žiakov 5.- 9. ročníka a starších.  

Fulldome film POLARIS

Dobrodružstvo tučniaka Jamesa a polárneho medveďaVladimíra v lietajúcej ponorke, ktorí objavujú záhadu polárnej noci. Pri svojom vedeckom bádaní musia podniknúť cestu do vesmíru, ktorá sa nezaobíde bez komplikácií. Vhodné pre 1. stupeň ZŠ.  

Svet Vincenta Hložníka očami detí – 45 minútový program

Na svet okolo seba vždy pozeráme vlastnými očami. Ako vnímal svet a jeho strasti, či radosti, Vincent Hložník, čo ho trápilo, akým spôsobom svoje videnie pretavil do umeleckého diela, sa pokúsime rozobrať pohľadom detí. Každý si vyberie nejaké dielo vystavené v stálej expozícii V. Hložníka a pokúsi sa ho pochopiť a predstaviť ostatným. Podujatie je určené pre jednotlivé skupiny do 25 žiakov. Je nevyhnutné vopred sa objednať.   

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.06.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky