4. január 2017

Január v znamení kultúry

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 4. január 2017

Žilinská župa naplnila aj prvý mesiac roku 2017 jedinečnými podujatiami regionálnych galérií, knižníc, múzeí, divadiel či kultúrnych stredísk. Kysuce, Orava, Turiec, Horné Považie i Liptov ponúknu zážitky pre každého.

Tradičný príchod Troch kráľov čaká na malých aj veľkých už tento piatok 6. januára o 14-tej hodine v Športovej hale v Čadci. Kysucké kultúrne stredisko pripravilo okrem živého Betlehemu i vianočné pásmo plné folklóru a divadla. Počas januára pozýva návštevníkov aj Krajská hvezdáreň do Kysuckého Nového Mesta. Krásy nočnej oblohy budú otvorené 13., 20. a 27. januára vždy od 17-tej hodiny.

 „Na Orave uvedieme do života novú publikáciu o našom rodákovi Jankovi Matuškovi a slovenskej hymne. Autorom je známy historik Peter Huba, ktorý je zároveň riaditeľom župnej Oravskej knižnice,“ informovala ďalej riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková Šumská. Prezentácia knihy spojená s výstavou pri príležitosti 140. výročia úmrtia významného básnika generácie štúrovcov sa uskutoční 10. januára o 10.30 h v priestoroch Oravskej knižnice v Dolnom Kubíne. Veľkým oravským lákadlom je aj v januári najnavštevovanejší hrad na Slovensku. Špeciálne večerné prehliadky pri nočnom osvetlení Oravského hradu otvoria brány tejto historickej pamiatky v piatok 20. januára o 16.30 h, 16.45 h a 17.00 h.

V piatok 13. 1. sa oplatí neostať doma a navštíviť Turiec. Konkrétne klubové priestory Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, kde o 17.30 h otvoria svoju vernisáž výstavy pod názvom 2 women výtvarníčky Vlasta Štefková a Slavomíra Šlesárová. Výstava bude následne prístupná až do 3. februára. „Výnimočný zážitok sľubuje tiež slovenská premiéra divadelnej adaptácie knihy bieloruskej nositeľky Nobelovej ceny za literatúru Svetlany Alexijevič. „Vojna nemá ženskú tvár“ je silnou autentickou výpoveďou žien, ktoré bojovali vo vojne,“ odporučila M. Ševčíková Šumská. Premiéru uvedie Slovenské komorné divadlo v Martine 13. 1. o 19.00 h a reprízy odohrajú herci počas celého januára.

Vernisáž dvoch výstav čaká aj Žilinu. V Krajskej knižnici zaplnia prízemie už 5. januára od 16.30 h koláže, montáže a asamláže Ondreja Kameniara a fotografie približujúce expedíciu Albánsko. Milovníci hudby si prídu na svoje v nedeľu 15. januára v priestoroch barokovej Budatínskej kaplnky. O 14-tej jej priestory rozozvučí Novoročný koncert speváčky Karin Sarkisjan v sprievode cimbalu a akordeónu. 

Kultúrne bude žiť i Liptov. „Tradičné podujatie Múzeum pre seniorov v Liptovskom múzeu v Ružomberku prinesie nové nápady a inšpiráciu aj v roku 2017. A už 9. januára sa uskutoční prvé novoročné stretnutie, kde môžu seniori priniesť všetky svoje ručné práce, ktoré počas šiestich rokov na týchto tvorivých stretnutiach zhotovili. Vznikne z nich unikátna výstava Tvoriví seniori,“ uviedla riaditeľka odboru kultúry ŽSK. Koncom januára Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši pozýva na odbornú konferenciu o choreografickej tvorbe vo folklórnych kolektívoch. Milovníci folklóru, odborníci i nadšenci sú srdečne vítaní 20. až 21. 1. na Chate Kožiar v Žiari.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 04.01.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky