Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

Január skúšal cestárov

Zimná údržba je tento rok v Žilinskom kraji mimoriadne intenzívna

 

 

 

 

 

Žilina, 05.02. 2019 – Desiatky hodín v teréne, tony posypového materiálu a tisícky najazdených kilometrov. Tohtoročná zima udrela veľkou silou a januárová snehová kalamita dala zabrať aj cestárom po celom Žilinskom kraji. 

Do konca zimnej sezóny ostávajú ešte približne dva mesiace, už teraz však cestári Správy ciest ŽSK najazdili o 30-tisíc kilometrov viac ako za celú predchádzajúcu sezónu. Kým počas minulej zimy najazdili 431-tisíc výkonových kilometrov, tento rok už na konci januára mali najazdených až 459-tisíc kilometrov. 


Najnáročnejšie boli prvé dva týždne v januári, kedy intenzívne a veľa snežilo. Minulý rok v januári napadlov Oravskej Lesnej dokopy 116 cm snehu, tento rok až 444 cm. Počas kritických momentov boli v teréne nepretržite všetky odhŕňače a posypové vozidlá. Spotreba posýpačov pri odstraňovaní veľkého množstva ťažkého snehu sa pohybuje aj nad 100 litrov na 100 kilometrov. V pohotovosti bolo všetkých 110 mechanizmov, ktoré má Správa ciest ŽSK k dispozícii. ,,Napriek plnému nasadeniu bolo veľmi náročné udržiavať všetky cesty zjazdné. Cestári bojovali so silným vetrom a hustým snežením, cesta sa zasypávala takmer ihneď po jej odhrnutí. Zvládli to však dobre a cesty sa im darilo udržať zjazdné a doprava bola plynulá,“ uviedla žilinská županka Erika Jurinová. Ako ďalej uviedla, práca cestárov je veľmi náročná a zodpovedná. Počas kritických dní boli v teréne hodiny a najazdili stovky kilometrov. Cestári sa nezastavili ani keď prestalo snežiť. Potrebná bola údržba strojov a keď to umožnili poveternostné podmienky pustili sa do opravy nebezpečných výtlkov.


Podľa županky súčasná zima bude veľmi finančne náročná a zároveň praktické skúsenosti ukázali, že strediskám údržby chýbajú ľudia a predovšetkým technika potrebuje obnovu. Tento rok župa plánuje nákup 14-tich nových cestárskych áut, ako aj snehových pluhov, nakladačov i ďalších cestárskych mechanizmov v celkovej investícií približne 3,4 mil. eur. Zimná údržba tak bude zas o niečo efektívnejšia.


Zimná údržba v číslach:

 

· január 2019 - priemerne denne cestári najazdili dokopy 10 200 kilometrov (celkovo 316 208 tisíc km) a spotrebovali 1 013 ton posypového materiálu;

 

· január 2018 - priemerne denne cestári najazdili dokopy iba 3 570km (celkovo 110 831 km) a spotrebovali 413 ton posypového materiálu.

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 11.02.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky