10. FEBRUÁR 2015

Január si pripravil pre cestárov štvornásobne viac snehu (ako minulý rok)

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 10. február 2015

Výdatné sneženie zamestnalo pracovníkov, ktorí sa starajú o zimnú údržbu na cestách Žilinského samosprávneho kraja. Za mesiac január 2015 Správa ciest ŽSK upravila až 185 335 kilometrov, čo je v porovnaní s minulým rokom štvornásobne viac. „Najviac práce mali posýpače na oravských cestách, kde spotrebovali 5 646 ton posypového materiálu na 50 297 km ciest,“ konštatoval riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý. Zároveň informoval o situácii v ostatných regiónoch, kde sneh a námraza taktiež komplikovali dopravu. Na Kysuciach sa krajská správa ciest postarala o 23 373 km, na ktorých použila 2 764 ton inertného a chemického materiálu, Horné Považie si vyžiadalo 5 969 ton posypového materiálu na 34 182 km ciest, Turiec 4 084 ton na 35 422 km a v Liptove pracovníci zimnej údržby spotrebovali najviac materiálu, a to 7 337 ton na 42 060 km.
Správa ciest ŽSK zabezpečuje zimnú údržbu komunikácií, mostov a spevnených plôch posypom a odhŕňaním snehu, k čomu využíva 115 sypačov s radlicami, 17 traktorov s radlicou, 24 nakladačov, 8 snehových fréz a 10 nákladných vozidiel. Stará sa nielen o 1 373,7 km ciest II. a III. triedy, ale aj o 479,1 km štátnych ciest I. triedy a 17,6 km rýchlostnej cesty R3 na základe zmlúv o údržbe. Riaditeľ zdôraznil, že tohtoročná sezóna si vyžiadala aj personálne posilnenie. Aktuálne správa ciest zamestnáva 245 vodičov, čo predstavuje oproti minulému roku nárast o 55 zamestnancov. Táto zmena priniesla možnosť pohotovejších zásahov a rýchlejších služieb. 
Ďalšou výhodou pre obyvateľov Žilinskej župy je online systém, vďaka ktorému môžu na webových stránkach kraja zistiť, kde presne cestári upravujú komunikácie. Údaje sa aktualizujú každé dve minúty, zobrazujú polohu vozidiel a taktiež informáciu o tom, či vozidlo práve zhŕňa, posýpa alebo stojí. Podľa slov župana Juraja Blanára je táto vymoženosť ďalším krokom vpred pri plnení záväzkov ŽSK ako otvoreného kraja. „Online inovácie stále napredujú a našou úlohou je zlepšovať život našim obyvateľom a využívať tieto novinky v ich prospech. Je dôležité, aby sme poskytovali aktuálne informácie a najmä v zimnom období, ktoré prináša mnoho nebezpečenstiev na cestách, sledovali situáciu a dbali na okamžitú reakciu,“ dodal predseda.

Lenka Záteková
hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja

 

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 10.02.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky