28 JÚL 2014

Jánošíkové dni roztancovali Terchovú

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja 

Žilina, 28. júl 2014

Terchová už po 52. krát ožila folklórnym sviatkom. Konali sa tam už tradičné Jánošíkové dni. Ani nepriaznivé počasie neodradilo usporiadateľov a tento folklórny festival opäť potešil milovníkov tradícií a ľudového umenia. Nedeľné popoludnie patrilo už po siedmykrát krajskému programu s názvom „Prechádzky po kraji“, nad ktorým prevzal záštitu žilinský župan Juraj Blanár. V rámci programu sa predstavili TM Pupov, Vlasta Mudríková, DsFS Kalužiar z Martina, FS Skorušina z Liesku, Liptov z Ružomberka, Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Rozsutec zo Žiliny, Barbora Švidraňová , Ploštín punk a AYA. Súčasťou programu bolo i slávnostné uvedenie do života knihy o zbojníckom kapitánovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorú symbolicky posypal predseda ŽSK spolu s predsedom Matice slovenskej. Pozoruhodnú publikáciu s objavnými textami a bohatou obrazovou dokumentáciou vydala Matica slovenská a Žilinský samosprávny kraj. Kniha mapuje všetko, čo sa týka Juraja Jánošíka. Cez jeho históriu, kultúru – ako bol ponímaný, či už vo výtvarnom umení, poézii, próze.

Žilinský župan počas krajského programu tiež ocenil Pamätnou plaketou dlhoročného folkloristu a tanečného choreografa Lubomíra Jarolína z FS Oravan za jeho celoživotný prínos a dielo. Cenu prebrala jeho dcéra.

 

Mgr. Peter Kubica
riaditeľ

odbor informácií a zahraničných vzťahovSpodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky