Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

28. august 2017

J. Blanár: Naše dejiny si vážime a bránime

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Strečno 28. august 2017

Žilinský samosprávny kraj zorganizoval regionálne spomienkové oslavy 73. výročia Slovenského národného povstania pri pamätníku Francúzskych partizánov na vrchu Zvonica v Strečne. Aj za prítomnosti žilinského župana Juraja Blanára, veľvyslanca Francúzskej republiky na Slovensku J. E. Christopha Léonziho, 1. tajomníka veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Alexandra Kutorkina si návštevníci v piatok 25. augusta uctili obete SNP pietnym aktom kladenia vencov. Najkrvavejšie boje povstania sa pred 73 rokmi uskutočnili aj v Žilinskom kraji, preto je dôležité si pripomínať tento významný medzník slovenskej histórie. „Slovenské národné povstanie ovplyvnilo životy nás všetkých i napriek tomu, že väčšina z nás vtedy ešte nebola na svete. Partizáni bojovali za slobodu, demokraciu a našu budúcnosť. Pripomínať si odkaz jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín je to najmenej, čo môžeme urobiť. Rozmýšľať musíme však aj nad tým, ako tento odkaz prenesieme ďalej a odovzdávame ho budúcim generáciám. Je našou povinnosťou im o udalostiach vojny rozprávať, zobrať ich na pamätné miesta a vysvetliť im, prečo bolo tak dôležité vyhrať boj nad fašizmom a zabrániť jeho opätovnému zrodeniu,“ zdôraznil počas príhovoru J. Blanár.   

Podľa slov žilinského župana sa významné boje SNP odohrali práve v okolí Strečnianskej tiesňavy. „Padlo tu mnoho našich bojovníkov z oddielu 1. československej partizánskej brigády Milana Rastislava Štefánika, ale taktiež príslušníkov francúzskych partizánov. Pomník je vďakou a spomienkou na všetkých, ktorí bránili Slovensko pred nacistickými okupantmi a položili v tomto boji svoje životy. V Žilinskom kraji máme viac pomníkov ako obcí a miest, no často o ne nie je postarané tak, ako by sa patrilo. Postupne sa však veci menia k lepšiemu a mňa teší, že si naše dejiny ešte stále vážime a bránime,“ doplnil predseda ŽSK.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 03.11.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky