Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

Zadávanie ponúk do informačných systémov vo verejnom obstarávaní

 
Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy

Základné ukazovatele prímestskej autobusovej dopravy od 1.1.2019

Objednané kilometre

Prepravení cestujúci

Úspora CO2 v kg

 
Mami Oci

Mami Oci

 

30. marec 2017

J. Blanár: Mladí musia poznať dejiny Slovenska

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 30. marec 2017

Aj v roku 2017 vyčlenil Žilinský samosprávny kraj finančné prostriedky pre grantové programy Škola bez tabaku, alkoholu a drog a Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie. Zo 48 prihlásených žiadostí stredných škôl podporí ŽSK 20 projektov v celkovej výške 6-tisíc eur. Ako vysvetlil žilinský župan Juraj Blanár, cieľom je zamerať sa na mladých ľudí a problémové oblasti, s ktorými prichádzajú do kontaktu. „V našej župnej pôsobnosti máme aj stredné školy, a preto môžeme vytvárať pozitívne projekty a pôsobiť na mladých i v tejto oblasti. Každoročne organizujeme protidrogové koncerty a motivujeme školy, aby sa zapojili do grantového programu na prevenciu proti drogám, alkoholu či cigaretám,“ uviedol J. Blanár. Okrem tejto oblasti sa župa snaží viesť mladých tiež k záujmu o slovenskú históriu. „Musíme dbať o to, aby poznali a pochopili dejiny Slovenska, kde sa narodili a vyrastajú. Oni sú tými, ktorí zachovajú naše dedičstvo, a nesmieme dopustiť, aby považovali dôležité historické udalosti za nepodstatné či dokonca vymyslené,“ zdôraznil žilinský župan.

Medzi úspešnými žiadateľmi o grant v programe Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie je Spojená škola v Nižnej, ktorá žiakom priblíži dejiny II. svetovej vojny prostredníctvom života a boja Jozefa Gabčíka pri príležitosti 75. výročia jeho úmrtia. Upevniť národné povedomie je tiež cieľom Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste. Riaditeľka odboru školstva ŽSK Eva Rovňanová informovala, že súčasťou podporených aktivít budú i exkurzie do významných kysuckých obcí a miest. „Stredoškoláci sa budú môcť zapojiť do tvorivých dielní, kresliť mapy, vytvárať prezentácie a spoznávať tak históriu, kultúru a súčasnosť regiónu interaktívnym spôsobom,“ dodala E. Rovňanová. Ďalšiu osobnosť národných dejín predstaví Školský internát v Ružomberku. Podľa slov riaditeľky odboru školstva ŽSK, žiaci navštívia rodisko Andreja Hlinku a aj prostredníctvom vedomostného kvízu sa naučia čo najviac z jeho života.

V rámci programu Škola bez tabaku, alkoholu a drog uspelo Gymnázium J. Lettricha v Martine s projektom Kroky. Okrem sprievodných aktivít zorganizuje škola besedu s klientom resocializačného zariadenia. „Stretnutia s reálnymi osobami, ktoré si prešli negatívnymi skúsenosťami s drogami, zanechávajú v žiakoch hlbšiu stopu. Ich príbehy sa detí bytostne dotýkajú, keďže mnoho z týchto ľudí sa do problémov dostalo práve v ich veku. Klienti otvorene hovoria o tom, ako im drogy či alkohol zničili detstvo a mladosť, a to môže mladým otvoriť oči,“ doplnila E. Rovňanová. Alternatívu k nezdravému životnému štýlu zase ponúkne SOŠ podnikania v Žiline. Podujatia sa zamerajú na prezentáciu a ukážky zdravej výživy či rôznorodé športové aktivity.

 

PODPORENÉ PROJEKTY 2017:

Škola bez tabaku, alkoholu a drog

SOŠ technická, Námestovo - Dislike drogám,

Obchodná akadémia, Dolný Kubín - Svet mojimi očami,

Spojená škola, Tvrdošín - Škola bez tabaku, alkoholu a drog,

Gymnázium J. Lettricha, Martin - Kroky,

Hotelová akadémia, Žilina - Zabezpečenie prevencie drogových závislostí vo výchovno-vzdelávacom procese,

SOŠ podnikania, Žilina - Buď fit – športuj a ži zdravo,

SOŠ obchodu a služieb, Čadca - Efektívna prevencia je dobrou investíciou do budúcnosti,

SOŠ technická, Čadca - Falošní priatelia – alkohol a droga,

Obchodná akadémia D. M. Janotu, Čadca - Živá knižnica s bývalými narkomanmi,

Spojená škola, Kysucké Nové Mesto - Buď in – ži bez drog,

 

Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie

Gymnázium V. Paulinyho – Tótha, Martin - Významné osobnosti martinského gymnázia,

SOŠ drevárska a stavebná, Krásno nad Kysucou - (Ne)známi Kysučania,

Spojená škola, Kysucké Nové Mesto - Malé dejiny veľkých skutkov,

SOŠ technická, Čadca - Dve Terézie, ktoré vstúpili do histórie mesta Čadca,

Spojená škola, Nižná - Jozef Gabčík – slovenský hrdina 2. sv. vojny,

Spojená škola, Tvrdošín - Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie,

Školský internát, Ružomberok - Odhaľujeme tajomstvá zo života Andreja Hlinku,

SOŠ stavebná, Žilina - Po stopách Štúra – objav v sebe historika,

Stredná zdravotnícka škola, Žilina - Naša Timrava. 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK


Spodná navigácia

Aktualizácia: 30.03.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky