6. JÚN 2014

Informácie zo zdravotníctva v Žilinskom kraji na jednom mieste

 

 

Tlačová správa

 

Neviete, ku ktorému všeobecnému lekárovi patríte, zaujíma vás, ktorá lekáreň má pohotovosť a potrebovali by ste vedieť otváracie hodiny výdajní zdravotníckych pomôcok? Tieto a mnohé ďalšie informácie z oblasti zdravotníctva nájdete jednoducho „pod jednou strechou“ na webovej stránke www.e-vuc.sk. Ovládanie aplikácie je veľmi jednoduché, stačí, ak na ľavej lište zvolíte Žilinský samosprávny kraj a do vyhľadávacieho okienka zadáte adresu svojho bydliska. Systém Vám v priebehu niekoľkých sekúnd vyhľadá lekára vo Vašom obvode. Rovnako jednoducho nájdete lekársku službu prvej pomoci, pohotovosť, lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok. Jediným kliknutím sa Vám zobrazí výber regiónov, podľa ktorého si nájdete požadovanú prevádzku. „To však nie je všetko. Systém Vám automaticky zverejní otváracie hodiny lekára. Tieto informácie sa aktualizujú denne,“ teší sa z fungujúceho systému riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Anna Majbíková. „Stránka navyše obsahuje najnovšie upozornenia o nebezpečných liečivách stiahnutých z trhu priamo zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.“ Žilinský samosprávny kraj uplynulý rok testoval a zároveň dopĺňal tento systém tak, aby uľahčil situáciu pacientov v Liptove, Orave, Turci, Hornom Považí i na Kysuciach. „V dnešnej dobe je už takmer samozrejmosť, že si všetky dôležité informácie dokážeme nájsť na internete v priebehu niekoľkých sekúnd. Systém E-VÚC je jedinečný v tom, že tento dôležitý prehľad z oblasti zdravotníctva z celého Žilinského kraja nájdete na jednej stránke a veľmi jednoduchou formou,“ hodnotí pozitíva webu žilinský župan Juraj Blanár. Portál navštívi za jeden mesiac 23 800 návštevníkov. Zdravotnícke zariadenia zo Žilinského kraja si prezrelo 20 % zo všetkých hostí. Záujemcovia najviac vyhľadávajú lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok, ďalej poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a rebríček troch najvyhľadávanejších uzatvárajú ambulantné zdravotnícke zariadenia. Medzi návštevníkmi dominujú muži, a používatelia vo veku od 25 do 34 rokov.

Žilinský kraj napĺňa v roku 2014 svoj projekt Otvorený kraj viacerými aktivitami, medzi ktoré patrí aj sprístupňovanie čo najviac a najpraktickejších informácií. Keďže zdravotníctvo je jednou z významných kompetencií kraja, preto sa odbor zdravotníctva zameral aj na takéto bezplatné služby, ktoré uľahčia orientáciu sa pacientov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

 

Mgr. Peter Kubica

riaditeľ
odbor informácií a zahraničných vzťahov