20. OKTÓBER 2014

Hornooravská nemocnica zriadila vlastnú lekáreň

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

20. október 2014 

 

Zisky z lekárne poputujú na nákup nových prístrojov a na rozvoj nemocnice

V Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej dnes otvorili nemocničnú lekáreň. Po pozitívnych skúsenostiach s prevádzkovaním vlastnej lekárne tak nasledujú Kysuckú nemocnicu v Čadci, kde funguje nemocničná lekáreň už od roku 2012 a polikliniku v Námestove. „Otvorenie vlastnej nemocničnej lekárne má dva dôležité aspekty. Jednak bude slúžiť všetkým našim pacientom, ktorí môžu jej služby využívať v pracovné dni od rána od 7:00 hod. až do 18:00 hod., a tiež si vďaka nej finančne prilepšíme. Financie z jej výnosov pomôžu k rozvoju nášho zariadenia,“ uviedla riaditeľka Hornooravskej nemocnice Eleonóra Kadlečíková. Ako dodala, nemocnica prevádzkuje 27 ambulancií, ktorých bránami mesačne prejde viac ako 11 tisíc pacientov.

Žilinský samosprávny kraj vyčlenil na zriadenie lekárne sumu 79 tisíc eur, ďalších približne 20 tisíc eur, prevažne na nákup liečiv, putovali z vlastných zdrojov nemocnice. Zámerom župy je, aby zisk z lekárni putoval naspäť do župných nemocníc a ich modernizačnej obnovy, čo následne prispeje k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých obyvateľov. „Prirodzene budú aj tieto lekárne produkovať zisk, ale nie pre investorov, ale pre vlastné nemocnice a polikliniku. Financie, ktoré z takejto prevádzky nemocnice získajú, môžu použiť na nákup prístrojov, rekonštrukciu či aspoň zveľadenie priestorov pre pacientov,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár, ktorý spolu s riaditeľkou nemocnice a primátorom Trstenej slávnostne otvoril nové priestory lekárne. Predseda ŽSK doplnil, že krajské zastupiteľstvo schválilo dotácie na zavedenie vlastných lekární aj do svojich ostatných nemocníc. Najbližšie sa bude otvárať nemocničná lekáreň v Liptovskej nemocnici v Liptovskom Mikuláši.
Nemocnica v Trstenej má nezastupiteľné miesto v hornooravskom regióne, okrem miestnych pacientov využíva jej zdravotnícke služby aj množstvo turistov. Otvorenie lekárne prinieslo i niekoľko nových pracovných miest. Svoje zamestnanie si tu našli mladí lekári a farmaceuti nielen z Oravy, za prácou sa sem prisťahovala i mladá farmaceutka zo Žiliny či mladý lekár z Bardejova.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky