8. JANUÁR 2015

Hor sa na bežky. Začína sa s úpravou Bekydsko – Javorníckej lyžiarskej magistrály

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 8. január 2015

 

Hoci prvé snehové vločky spadli už začiatkom decembra, skutočná biela zima dorazila do nášho kraja len nedávno. Milovníci snehu a zimných športov už určite oprášili lyže, sánky či korčule a vyšli nasať pravú zimnú atmosféru. V týchto dňoch sa však konečne dočkajú i bežkári. Už zajtra, 8. januára 2015, sa začína s úpravou celého hrebeňa Beskydsko – Javorníckej lyžiarskej magistrály. Ratrak vyrazí ráno z Makova - Kasární a v priebehu dňa bude postupne upravovať stopu až na Husárik (Čadca). Bežeckí lyžiari si tak môžu po ročnej pauze opäť vychutnať prekrásne výhľady zasnežených Javorníkov priamo z trasy magistrály. V aktuálnej zimnej sezóne pre nich pripravila Žilinská župa niekoľko noviniek. Prvou je zariadenie GPS, ktoré je nainštalované na stroji, ktorý upravuje trasu. Záujemcovia o bežkovanie si tak jednoducho, z pohodlia domova, môžu pozrieť, ktorá časť magistrály je upravená a zjazdná. Vďaka tejto novinke sa tiež dozvedia informácie o hĺbke snehu, teplote či prípadných prekážkach na trati. Ďalšou tohtoročnou „vychytávkou“ je webkamera umiestnená na trase magistrály v osade Bielovci na Semeteši. Každú hodinu zaznamená zábery z trasy a prenáša ich na stránku www.zilinskazupa.sk v sekcii Turistika: http://www.zask.sk/nas-kraj/spodna-navigacia/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/. V tejto sezóne plánuje tiež Žilinský kraj upravovať trasu tak, aby sa česká a slovenská stopa vždy stretla na Kasárňach a úsek Melocík – Stratenec sa tak predĺži až na Kohútku. Bežkári to budú mať vďaka tejto novinke naozaj len na skok k našim českým susedom. Ďalšou novinkou, ktorú tohtoročná zima prináša, je zmena trasovania trate. Časť trasy v úseku Kaplnka na Záblatí – Vrchrieka bude po novom vedená po pôvodnej červenej turistickej značke. „Verím, že tohtoročná zimná sezóna, nebude na rozdiel od tej predošlej, taká skúpa na sneh a že si milovníci bežkovania užijú obľúbenú Beskydsko – Javornícku magistrálu čo najdlhšie. Naše stroje na úpravu trasy sú už pripravené a snehovú stopu budú obnovovať podľa potrieb,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Čerstvé a aktuálne informácie o dianí na trase sú dostupné na webovej stránke kraja www.zilinskazupa.sk v sekcii Bežkoservis: http://www.zask.sk/nas-kraj/spodna-navigacia/krasy-zaujimavosti-kraja/lyziarska-turistika/bezkoservis/. Každý záujemca tak na jednom mieste nájde všetky dôležité údaje, a čo je dôležité, môže sem pridávať svoje fotografie a komentáre. Infoservis Beskydsko – Javorníckej magistrály funguje i na sociálnej sieti Facebook na stránke Žilinského kraja: https://www.facebook.com/pages/Beskydsko-Javorn%C3%ADcka-ly%C5%BEiarska-be%C5%BEeck%C3%A1-magistr%C3%A1la/470665836375636?ref=hl.

Plagát


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky