6.júl 2018

Erika Jurinová položí na štátnej hranici neobvyklú kyticu

 

 

 

 

 

 

6.júl 2018, Žilina - Strhujúci príbeh dvoch Slovákov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, ktorí v apríli 1944 utiekli z koncentračného tábora, patrí medzi drámy, aké vie napísať jedine život. Vrba s Wetzlerom po neuveriteľne strastiplnej púti z Oswienčimu do Žiliny vydali svedectvo, ktoré po prvýkrát celému svetu odhalilo hrôzy plynových komôr.

 

Od roku 2013 sa na pamiatku tejto udalosti koná Memoriál Vrba Wetzler - pamätný pochod približne kopírujúci trasu utečencov. Súčasťou pochodu sú zastavenia na miestach popísaných v knižných pamätiach utečencov. Na mieste, kde slávni utečenci prekročili medzi Zwardoňom a Skalitým slovensko-poľskú hranicu, stojí nenápadný pomník, dielo výtvarníka Fera Guldana, ktorý ho tam osobne postavil.

V sobotu 7. júla 2018 pri spomínanom pamätníku privíta účastníkov tohtoročného pochodu Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. K pamätníku pripevní železnú kyticu, ktorá je rovnako Guldanovým dielom. Následne bude pokračovať spolu s putujúcimi do Skalitého. „Som oravskými kopcami odchovaná turistka a ani diaľkové trasy mi nerobia problém, moja symbolická účasť na tomto pochode však nemá športové pozadie“, hovorí žilinská županka. „V dobe, keď naša spoločnosť akoby stále nebola zjednotená v náhľade na vojnové tragédie, považujem za osobitne dôležité, aby sme vydávali jasné signály o tom, komu patrí naša úcta a pieta a s čím sa nemožno nikdy zmieriť. Práve preto budem v sobotu o desiatej čakať pri pamätníku tých, ktorí vedia aj takýmto spôsobom prejaviť svoju empatiu a  súcit,“ zdôraznila Jurinová.

K pochodujúcim sa môžu pri pamätníku v sobotu pridať aj ďalší záujemcovia. Záverečná etapa 130 kilometrového pochodu skončí na železničnej stanici v Skalitom, odkiaľ sa pútnici prevezú vlakom do Žiliny – presne tak, ako sa to udialo v roku 1944. Pre veľký záujem sa bude pochod z Oswienčimu do Žiliny konať aj v auguste.

„Aj tým, ktorí sa spomienkového pochodu nezúčastnia, sa určite oplatí pamätník na slovensko - poľskom pomedzí v našom kraji navštíviť. Pripomína nám jeden z mnohých inšpirujúcich príbehov z našich dejín, ktorými nám statoční predkovia dláždili cestu k lepšiemu spravodlivejšiemu svetu,“ uzavrela Jurinová.