12. marec 2021

Dva nové ventilátory poputujú do Dolnooravskej nemocnice

 

 

 

 


12.3.2021, Žilina - Žilinský samosprávny kraj zabezpečil dva nové ventilátory na pomoc pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Ventilátory darovala a odovzdala maďarská spoločnosť Limitless Medical Ltd., ktorá má záujem pomôcť niekoľkými ďalšími prístrojmi aj iným nemocniciam.

Situácia v krajských nemocniciach je mimoriadne ťažká. Kým reprofilizovaných lôžok je voľných ešte 84, miesta s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené. ,,Nemocnice sa ocitli v horšom stave než tomu bolo na jeseň. Pribúdajú hospitalizovaní pacienti, pribúdajú mladší pacienti v ťažkom stave, ktorých je nutné napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne máme obsadených 177 reprofilizovaných lôžok a včera bolo ďalších 29 osôb napojených na umelú pľúcnu ventiláciu čím bola kapacita ventilátorov v maximálnej miere naplnená.Aj preto sme oslovili niekoľko spoločností, či by boli ochotné podať pomocnú ruku a darovať tieto dôležité prístroje na záchranu ľudských životov v boji s ochorením COVID-19," vysvetlila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Záujem pomôcť prejavila spoločnosť so sídlom v Maďarsku Limitless Medical Ltd., ktorá sa rozhodla darovať dva pľúcne ventilátory. Osobne ich dnes prevzala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová spolu s riaditeľkou odboru zdravotníctva ŽSK Silviou Pekarčíkovou. ,,Každý jeden prístroj je pre nemocnice v týchto časoch veľkou pomocou, ktorá lekárom pomôže zachrániť ďalšie životy. Nechceme sa dostať do stavu, kedy budú musieť zdravotníci rozhodovať, koho na prístroj pripojiť a kto tú šancu nedostane. Nové ventilátory poputujú do Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou v Dolnom Kubíne. Máme prisľúbený rovnaký dar, ventilátory i od slovenskej firmy, ktorý o pár dní posilní kapacity v liptovskej nemocnici." uzavrela predsedníčka.

K dnešnému dňu je v krajských nemocniciach 54 infikovaných zamestnancov, z toho 48 zdravotníkov. Doteraz zaznamenali krajské nemocnice 326 úmrtí na ochorenie COVID-19.