3. júl 2017

Do regiónov pôjde o 11 miliónov eur viac

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 3. júl 2017

Poslanci Žilinského samosprávneho kraja schválili na dnešnom 25. zasadnutí Zastupiteľstva ŽSK už tretiu tohtoročnú úpravu rozpočtu. Ten župa navýši o 11.257.044 eur. „Investície opäť smerujeme predovšetkým do zdravotníctva, dopravy, sociálnych služieb, školstva či kultúry. Začíname nové projekty a som rád, že krajskí poslanci odsúhlasili ich financovanie, vďaka čomu zrealizujeme viaceré rekonštrukcie, nakúpime potrebné prístroje, pomôcky i vybavenie a prinesieme ďalší rozvoj na Oravu, Kysuce, Horné Považie, Turiec a Liptov,“ informoval žilinský župan Juraj Blanár. 

Ako uviedol riaditeľ odboru financií ŽSK Stanislav Ulaher, kraj prerozdelil v rámci kapitálových výdavkov najväčší objem financií do školstva. „Ide o zvýšenie o 2,3 milióna eur. Keďže sú to kapitálové výdavky, peniaze školy využijú najmä na stavebné práce, no taktiež na nákupy strojov a potrebných zariadení. Zároveň zafinancujeme aj projektové dokumentácie na nové projekty, ktoré pripravujeme,“ doplnil S. Ulaher. Podľa predsedu ŽSK čaká zateplenie telocvičňu Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline za 125-tisíc eur. „Hlavnú budovu sa nám podarilo zrekonštruovať ešte v roku 2015 a 2016, chýbala však obnova fasády telocvične, aby mohla škola znížiť energetické náklady aj v tejto časti. Zrealizovať plánujeme tiež hydraulické vyregulovanie,“ vysvetlil J. Blanár. Telocvičňu zateplia a opravia i v Obchodnej akadémii v Ružomberku. Náklady sú v predpokladanej výške 225-tisíc eur. V Spojenej škole v Tvrdošíne zase zrekonštruujú školský internát v rámci investície 200-tisíc eur. Stavebné práce začnú aj v Strednej zdravotníckej škole v Žiline, počas prázdnin župa zateplí budovu a opraví strechu za 100-tisíc eur. Na Kysuciach poslanci ŽSK schválili dofinancovanie rekonštrukcie výstavby telocvične v Strednej odbornej škole v Čadci vo výške 50-tisíc, ktorá prebieha už od minulého roka. Výmenu okien plánuje ŽSK zrealizovať v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turčianskych Tepliciach. „Budova je národnou kultúrnou pamiatkou, preto budeme k obnove pristupovať veľmi citlivo podľa návrhov pamiatkarov. Ide o krásny historický areál, podčiarkneme jeho zaujímavé prvky aj pri výmene vstupných dverí a oprave poškodených častí fasády,“ priblížil žilinský župan. 

Úprava rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja prinesie tiež investície do domovov sociálnych služieb či kultúrnych inštitúcií v pôsobnosti ŽSK. Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb na Karpatskej v Žiline i Centrum sociálnych služieb PARK v Čadci využijú po 150-tisíc eur na prístavbu lôžkových výťahov a na Oravskom hrade sa začne s reštaurovaním poľovníckeho, červeného a hudobného salónu za 107-tisíc eur, čím kraj uzavrie kompletnú rekonštrukciu Turzovho paláca. Pre župné nemocnice v Čadci, Trstenej, Dolnom Kubíne a Liptovskom Mikuláši a Oravskú poliklinika v Námestove znamená tretia úprava rozpočtu zvýšenie príjmov o 362-tisíc eur. Do oblasti dopravy vyčlenila župa viac ako 60-tisíc eur.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 03.07.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky