9. marec 2017

Divadelný marec v Žilinskom kraji

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 9. marec 2017

Okrem širokého spektra výstav, prednášok, besied, tvorivých dielní či súťaží a iných podujatí si kultúrne inštitúcie v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pripravili v marci program aj pre divadelných nadšencov. Počas mesiaca knihy tak pozývajú záujemcov nielen do knižníc, ale aj divadiel a kultúrnych domov.

Krajské kultúrne stredisko budúci týždeň pripravilo regionálnu postupovú súťaž a prehliadku detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti v najstaršom bábkovom divadle na Slovensku. Detská divadelná Žilina začína v Bábkovom divadle v Žiline 14. 3. a predstavenia herci odohrajú postupne v priebehu dvoch dní. „Vo štvrtok 16. marca sa môžu divadelní nadšenci presunúť na Oravu. Oravské kultúrne stredisko organizuje v Dolnom Kubíne a Rabči už 15. ročník tradičných Oravských divadelných dní, ktoré potrvajú až do soboty. Okrem divadelných súborov ponúkne festival i zážitok z umeleckého prednesu,“ priblížila riaditeľka odboru kultúry ŽSK Miroslava Ševčíková-Šumská.

Prehliadka amatérskeho divadla zavíta tiež do Belej – Dulíc. Turčianske kultúrne stredisko otvorí Turčianske divadelné dni v piatok 17. marca. Divadelný klenot Turca, Slovenské komorné divadlo v Martine, pozýva zase na slovenskú premiéru divadelného predstavenia Portrét Doriana Graya podľa románu Oscara Wildea v réžii Mariána Amslera. „V hlavným úlohách uvidia diváci známych hercov, ako Daniela Žulčáka, Marka Geišperga či Janu Kovalčíkovú. Premiéra sa uskutoční 24. marca o 19-tej hodine,“ informovala 

M. Ševčíková-Šumská. V ten istý deň môžu za kultúrou vyraziť aj Kysučania. Regionálna súťažná prehliadka detskej dramatickej tvorivosti Deti deťom v organizácii Kysuckého kultúrneho strediska prinesie predstavenia do čadčianskeho domu kultúry.

Okrem divadelných zážitkov čakajú návštevníkov múzeí či galérií aj výstavy s tematikou blížiacej sa Veľkej noci. „V Kysuckom múzeu v Čadci si až do 19. apríla budú môcť záujemcovia nielen pozrieť výstavu kraslíc a dekoratívnych predmetov, ale každý utorok a štvrtok sa tiež zapojiť do tvorivých dielní, počas ktorých sa naučia pliesť korbáče, košíčky alebo zdobiť kraslice slamou. Do histórie zase načrie Liptovské múzeum, ktoré od 21. marca ponúkne v budove Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku návrat k veľkonočným tradíciám našich predkov prostredníctvom výstavy Aj taká bola Veľká noc,“ uzavrela riaditeľka odboru kultúry ŽSK.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK