19. august 2016

Cyklistické leto na BikeKii

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 19. august 2016

Prázdniny a letné dovolenky v spojení s priaznivým počasím a túžbou po dobrodružstve sú priam ako stvorené na športy v prírode pod holým nebom. Teplé slnečné dni lákajú množstvo cyklistov i na cyklotrasy v Žilinskom samosprávnom kraji. Svedčia o tom posledné údaje zo sčítačov cyklistov umiestneného na cyklotrase BikeKia spájajúcej hrad Budatín s hradom Strečno.  „Len v prvý prázdninový mesiac sme namerali 9 433 návštevníkov, pričom najviac  cyklistov, až 857, vyrazilo na cyklotrasu počas voľného dňa v utorok 5. júla,“ uviedol  žilinský župan Juraj Blanár. Ako doplnil, najobľúbenejšou však stále ostáva nedeľa, kedy na BikeKiu vyráža približne sedemsto milovníkov cyklistiky.

Stúpajúcu tendenciu majú i ďalšie čísla. Od začiatku roka do konca júla prešlo po cyklotrase takmer 34-tisíc bajkerov, čo predstavuje mesačný priemer približne 5-tisíc cyklistov. „Podarilo sa nám zlomiť i magickú hranicu tisíc návštevníkov za deň. Predposlednú májovú nedeľu zlákala cyklotrasa BikeKia až 1 085 cyklonadšencov, čím sme o viac ako stovku prekonali i doterajší rekord z apríla. Svedčí to o tom, že ľudia majú o túto trasu záujem, radi si vyrazia na bicykle a vychutnávajú si okolitú krásnu prírodu,“ dodal J. Blanár.

Cyklotrasu BikeKia spravuje Žilinská župa už od roku 2012 a počas piatich rokov sa podarilo i vďaka finančnej podpore spoločnosti Kia vyasfaltovať dva úseky trasy, osadiť cykloturistické značenie, drobnú architektúru, vybudovať lávku cez biokoridor a nainštalovať cyklosčítač. „V septembri pokračujeme v budovaní ďalších dvoch etáp cyklotrasy hrad Budatín – hrad Strečno. Plánujeme vyasfaltovať dva nové úseky od výjazdu na Budatínsky most po lávku pri biokoridore,“ spresnil Blanár. Novovybudovaný asfaltový chodník bude mať podľa žilinského župana dĺžku 1,8 km, čím celková dĺžka vyasfaltovaného povrchu na tomto úseku dosiahne 3,4 km. „Chceli by sme poprosiť cyklistov o ohľaduplnosť a ostražitosť, aby počas septembra jazdili v týchto úsekoch opatrne, na vlastnú zodpovednosť a rešpektovali stavebnú techniku a práce na trase,“ uzavrel predseda ŽSK. Na investícii vo výške 156-tisíc eur sa bude podieľať Žilinský kraj sumou 106-tisíc, zvyšných 50-tisíc financuje partner cyklotrasy automobilka Kia prostredníctvom Nadácie Kia Motors Slovakia.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 22.08.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky