29. jún 2017

Chodci, cyklisti i vodiči jazdia pri Vodnom diele bezpečnejšie

 

 

 

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 29. jún 2017

Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Žilina ukončil práce na vybudovaní nového kruhového objazdu pri žilinskej Celulózke. Päťramenná okružná križovatka stála obe samosprávy spolu 382-tisíc eur. Ako informoval predseda ŽSK Juraj Blanár, predchádzajúce dopravné riešenie župnej cesty tretej triedy dlhodobo nevyhovovalo, a preto župa začala kompletnú rekonštrukciu tohto úseku. „Bývalá križovatka bola v tvare T, neriešila priechody pre chodcov či trasy pre cyklistov a zároveň nemala dostatočné rozhľadové pomery pre vodičov pri dávaní prednosti. Preto sme s mestom Žilina zafinancovali obnovu tejto časti nášho krajského mesta, ktorá je v blízkosti Vodného diela, obľúbenej športovo-relaxačnej zóny nielen pre Žilinčanov, ale aj obyvateľov z blízkeho okolia,“ priblížil žilinský župan. Župná investícia bola 222-tisíc eur.

Mesto Žilina sa na stavbe podieľalo financiami vo výške 160-tisíc eur. Žilinský primátor Igor Choma spomenul, že mestská samospráva kládla dôraz predovšetkým na vybudovanie bezpečného priestoru pre chodcov. „Som rád, že sa nám podarilo ukončiť všetky práce a dať kruhový objazd do prevádzky. Venovali sme tomu čas i finančné prostriedky a v spolupráci so ŽSK sme pripravili projektovú dokumentáciu tak, aby na seba jednotlivé časti nadväzovali. Podarilo sa nám dať tento kút nášho mesta do vzorného poriadku, za čo chcem poďakovať nielen župe, ale tiež všetkým spolupracovníkom na mestskom úrade a cestárom, ktorí stavbu realizovali,“ zdôraznil I. Choma.

Novovybudovaná križovatka ponúka kvalitnejšie podmienky pre vodičov, chodcov i cyklistov. Súčasťou sú chodníky, značené priechody a cyklotrasy. Kraj pri výstavbe vyriešil aj problém odbočovania z mestskej časti Trnové smerom na Rosinu. „Tento bod bol veľmi problematický, neustále tam bolo množstvo dopravných nehôd. Križovatka dnes rieši i toto odbočenie a doprava je plynulejšia,“ doplnil J. Blanár. Podľa neho chce župa, aby boli podobné úseky ciest však nielen funkčné, ale vytvárali tiež príjemný estetický dojem. „Súčasťou je preto vysadená zeleň a tri zástavy, aby bolo návštevníkom mimo krajského mesta jasné, v ktorom meste, kraji či štáte sa nachádzajú. Na začiatku školského roka plánujeme ešte jednu novinku, ktorá bude takým menším prekvapením. Pôjde o unikátny architektonický prvok, ktorý tu osadíme a bude významne súvisieť s aktivitami na Vodnom diele Žilina,“ prezradil predseda ŽSK.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSKSpodná navigácia

Aktualizácia: 03.07.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky