26. apríl 2018

Cez víkend odomkneme župné hrady


Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 26. apríl 2018Hrady Žilinskej župy, Oravský hrad i hrad Strečno, sa pripravujú na hlavnú letnú sezónu, ktorá sa začína už tento víkend 28. – 29. apríla. 
Po ročnej pauze kvôli prácam na stabilizácii brala bude verejnosti od 1. mája sprístupnený aj hrad Likava.

Oravský hrad je zatvorený jediný mesiac v roku, a to v apríli. Vtedy tam pred začiatkom novej sezóny prebieha veľké hradné upratovanie. Okrem bežných čistiacich prác treba veľmi dôkladne očistiť aj vzácne zbierkové predmety, ktoré sú rôzneho materiálu a tiež veľkostí, od drobných jantárových guličiek až po žoldnierske brnenie.

„Terén Oravského hradu je veľmi náročný a všetko sa od hlavného nádvoria musí vynášať ručne, vrátane vody. A keďže hrad má 600 schodov a 27 objektov, tak máme skutočne čo robiť. Každý jeden zbierkový predmet musíme vytiahnuť, poutierať, preleštiť sklá, či podlahy, aby naozaj všetko bolo pripravené,“ priblížila riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.

Do veľkého upratovania sa zapájajú všetci pracovníci od upratovačiek, údržbárov, ale i konzervátori, archeológovia, pracovníci literárnovedného oddelenia a ďalší odborní pracovníci Oravského múzea.

Novú sezónu na Oravskom hrade už tradične otvoria Thurzove slávnosti, ktoré sa uskutočnia počas víkendu 28. – 29. apríla. „Vlani si Oravský hrad pripomínal 750. výročie prvej písomnej zmienky. Aj tento rok je, čo sa týka výročí, špeciálny, práve tu na Oravskom hrade vzniklo pred 150. rokmi Oravské múzeum, ktoré patrí medzi najstaršie múzea v rámci Slovenska,“ povedala žilinská županka Erika Jurinová, ktorá sa v nedeľu 29. apríla zúčastní úvodného podujatia sezóny. Županka pripomenula, že Oravský hrad patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské hrady, vlani si ho pozrelo vyše 193-tisíc ľudí a celkovo si expozície Oravského múzea pozrelo viac ako 268-tisíc návštevníkov.

Okrem Oravského hradu (okres Dolný Kubín) bude v nedeľu 29. apríla slávnostne otvorená sezóna aj na hrade Strečno (okres Žilina). V tento deň privíta návštevníkov najznámejšia obyvateľka hradu Žofia Bosniaková, ktorá ich hradnými zákutiami aj prevedie. „Počas prehliadky hradu budú v kaplnke minikoncerty, na nádvorí bude pripravená ochutnávka stredovekej kuchyne i lukostreľba. Vystúpia detské folklórne súbory zo Slovenska a Poľska. Hradby ožijú výstrelmi z ľahkého poľného dela, ktoré budú podľa dobových regúl obsluhovať hradní delostrelci,“ uviedol Michal Jurecký, riaditeľ Považského múzea v Žiline, ktoré stredoveký hrad spravuje.

Po ročnej prestávke bude otvorený od 1. mája aj hrad Likava (okres Ružomberok), ktorý bol vlani zatvorený pre nevyhnutnú sanáciu skalného brala. Práce ešte budú pokračovať na južnej stene, ale vstup do hradu už bude možný. Kráľovský strážny hrad Likava bol postavený v 14. storočí. Jeho palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku. Hrad Likava je v správe Liptovského múzea.

Zriaďovateľom všetkých troch múzeí – Oravského, Považského i Liptovského je Žilinský samosprávny kraj.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 26.04.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky