11. január 2017

Cesty v Žilinskom kraji sú zjazdné. Pozor si však stále treba dávať najmä na Kysuciach a Orave.

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 11. január 2017

Silné mrazy, ktoré pretrvávajú v regiónoch Žilinského kraja, môžu aj naďalej spôsobovať problémy na cestách. Riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý zdôraznil, že momentálne sú síce cesty zjazdné, no je potrebné dodržiavať zvýšenú opatrnosť a jazdu prispôsobiť počasiu. „Aktuálne sa odstraňujú nebezpečné zamrznuté konáre zo stromu na ceste v smere z Liptovského Hrádku do Liptovskej Porúbky a v Partizánskej Ľupči v časti Železné sa vylieva na cestu voda, preto môže byť úsek nebezpečný, kým ho pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku neupravia. Cesty neustále kontrolujeme, je však dôležité, aby vodiči stále dávali pozor najmä na mostoch, v okolí vodných tokov a na horských priechodoch, kde hrozí poľadovica,“ upozornil I. Mokrý. Podľa jeho slov sa tiež na Kysuciach a Orave tvoria snehové jazyky, ktoré cestári priebežne odstraňujú.

„Dispečing máme v pohotovosti 24 hodín každý deň a naši pracovníci vyrážajú do terénu pravidelne na kontrolné jazdy. Za prvé dva týždne v novom roku 2017 sme najazdili už takmer 93-tisíc kilometrov a minuli 5.820 ton posypového materiálu,“ informoval riaditeľ odboru dopravy. Najviac práce si vyžiadali cesty v Turci, Liptove a na Orave. Soľ a štrk má však župa predzásobený vo všetkých regiónoch tak, aby bola pripravená aj na prípadný niekoľkodňový spad zrážok.

Pracovníci Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja sa v zime starajú o viac ako 1.860 kilometrov ciest, k dispozícii majú 114 mechanizmov určených na posýpanie či odhŕňanie a v pohotovosti je pripravených okamžite vyraziť do terénu 125 cestárov.


Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK