13. december 2016

Budúci rok čaká stredné školy viacero rekonštrukcií

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 13. december 2016

Školstvo bude v budúcom roku hospodáriť so sumou 70.573.384 eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu Žilinského samosprávneho kraja na rok 2017, ktorí budú župní poslanci schvaľovať v pondelok 19. decembra 2016. Oblasť vzdelávania má ŽSK z väčšej časti v prenesenej kompetencii financovanej zo štátneho rozpočtu. Viac ako 58,5 mil. eur tak pridelí ministerstvo školstva pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá. Zahrnuté je i šesťpercentné navýšenie platov, a to rovnako zo strany ŽSK pre školské zariadenia. 

V pôsobnosti Žilinského kraja je rekonštrukcia budov a učební, ktoré prevzala župa pri delimitácii od štátu s veľkým modernizačným dlhom. Tento rok ŽSK investuje do obnovy 4.408.212 eur, čo predstavuje 17,57 % z jeho kapitálových výdavkov. „Plánujeme nakúpiť nové vybavenie do jedální, skvalitniť internáty a zabezpečiť moderné učebné pomôcky. Zároveň nás čakajú ďalšie rekonštrukcie, keďže mnoho školských budov je už rokmi opotrebovaných a postupne preto vyčleňujeme financie do každého regiónu,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. 

Podľa jeho slov kraj naplánoval v Hornom Považí napríklad aj výmenu trafostanice z roku 1982 v Dopravnej akadémii v Žiline, obnovu hygienických zariadení Gymnázia Okružná a dokončenie jednej z najočakávanejších investícií – komplexnej rekonštrukcie najväčšej funkčnej haly v Žiline na Rosinskej. Nové ihrisko by malo v budúcom roku vzniknúť i v Kysuckom Novom Meste pri Spojenej škole a dobudovaná bude tiež telocvičňa pri SOŠ technickej v Čadci. 

Financie rozpočet pridelí aj turčianskych školám a ich športoviskám. „Na Gymnázium V. Paulinyho-Tótha počítame s výmenou podlahy telocvične a pokračujeme tiež v združenej investícii s mestom Martin pri budovaní športovo – rekreačného areálu,“ informovala riaditeľka odboru školstva Eva Rovňanová.

Cieľ zníženia energetickej náročnosti chce kraj naplniť najmä v regióne Liptov. Výmena okien a zateplenie je zahrnuté do rozpočtu v SOŠ elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši či v školskom internáte v Ružomberku. Obnova hygienických zariadení zase čaká oravskú Spojenú školu v Nižnej, kde si finančné prostriedky vyžiada taktiež výmena kabíny výťahu a výťahových dverí.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 13.12.2016

Sekcie


Jazykové verzie webstránky