28. jún 2017

Brány škôl sa zatvárajú, školákom začínajú prázdniny

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 28. jún 2017 

V piatok si viac ako 24 tisíc žiakov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinskej župy prevezme koncoročné vysvedčenia. Školský rok 2016/2017 tak slávnostne ukončia aj v 59 stredných školách v pôsobnosti Žilinského kraja. Študentov čakajú dva mesiace letných prázdnin, do školských lavíc sa späť vrátia 4. septembra. „Školský rok sa končí aj pre 4 890 maturantov z nášho kraja. V budúcom roku očakávame, že do našich stredných škôl nastúpi viac ako 5 100 prvákov,“ skonštatovala riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Eva Rovňanová. Ako dodala, s nárastom počítajú aj v počte študentov zapojených do systému duálneho vzdelávania. V aktuálne končiacom školskom roku bolo do systému zapojených 294 žiakov župných škôl, v budúcom roku by to malo byť až 688 študentov.

Počas leta si študenti oddýchnu od vzdelávania, ich pedagógovia nazbierajú nové sily, ale odpočinúť si potrebujú aj školské priestory. Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom 59 stredných škôl a jazykovej školy na Hornom Považí, Kysuciach, Turci, Orave a Liptove. Nie na všetkých sa však bude prázdninovať. „Prázdniny pravidelne využívame na obnovy našich stredných škôl. Školské priestory čakajú zateplenia, modernizácie a výmeny okien, aby od septembra mohli naplno slúžiť pri vzdelávaní budúcich maturantov a absolventov škôl,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. Ako doplnil, s rekonštrukciou sa už začalo v Strednej zdravotníckej škole v Žiline. Momentálne pracujú na oprave strechy a zateplení, do budúcna počíta župa s komplexnou obnovou školskej kuchyne a jedálne. Od stavebného ruchu si neoddýchne ani Spojená škola na Rosinskej ceste v Žiline. Len nedávno sa skončilo s rekonštrukciou športovej haly a už sa pripravuje investícia do obnovy školskej kuchyne a zateplení spojovacej chodby medzi internátnou časťou a učebňami. Zatepľovať sa bude aj na Orave. Spojená škola v Nižnej plánuje obnoviť fasády budovy dielní, telocvične a spojovacej chodby. Ďalšia škola, ktorá bude počas najbližších mesiacov prechádzať rozsiahlou investíciou je aj SOŠ technická v Námestove. Meniť sa budú okná v celej škole, dielňach a telocvični, mala by sa prerábať aj samotná kotolňa, vymieňať rozvody a projekt ráta aj s výmenou radiátorov a modernizáciou osvetlenia v triedach i priestoroch školy. Rekonštrukcie neobídu ani internát v Spojenej škole v Kysuckom Novom Meste, kde sa chystá zatepľovanie, obnova balkónov, podláh a výmena dverí.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 28.06.2017

Sekcie


Jazykové verzie webstránky