18. AUGUST 2014

Bielikov August 1968 aj v Žiline

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 18. august 2014

 

 

Unikátna výstava fotografií bude prístupná širokej verejnosti až do 12. septembra 

Od stredy 20. augusta bude po prvý krát na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja vystavený súbor svetoznámych fotografií autora Ladislava Bielika. Panely s digitálnymi zväčšeninami fotografií priblížia obyvateľom kraja udalosti z augusta 1968, ktoré sa odohrali v Bratislave. „Som nesmierne rád, že o otcove fotografie prejavil tento rok záujem aj Žilinský samosprávny kraj. Je to diametrálne odlišný pohľad na pôsobenie našich spojencov na slovenskom území než ten, na aký sú Stredoslováci zvyknutí. Aj rok 1968 je však súčasťou našej histórie a na to by sme nemali zabúdať,“ povedal syn autora Peter Bielik. 
Vernisáž výstavy sa uskutoční v predvečer výročia okupácie Slovenska 20. augusta 2014 o 14.00 hod v sídle Žilinského samosprávneho kraja na Komenského 48 v Žiline. Výstava bude prístupná širokej verejnosti až do 12. septembra 2014. „V týchto dňoch si pripomíname 46 rokov od pamätného augusta 68, ktorého udalosti chceme priblížiť najmä mladej generácii aj formou tejto unikátnej výstavy,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár. 

 

Mgr. Hana Sahulčíková
hovorkyňa ŽSK

 


Ladislav Bielik
(* 28. máj 1939, Levice – † 1984, Budapešť) bol slovenský fotograf.

Vyštudoval chemickú priemyslovku. S fotografovaním začal počas práce vo Virologickom ústave SAV. V roku 1965 nastúpil do športového týždenníka Štart a o rok neskôr sa stal fotoreportérom denníka Smena. V roku 1968 sa oženil s novinárkou Alicou Malou.

Vrcholom jeho tvorby sú fotografie z ulíc Bratislavy, ktoré urobil počas prvých dní intervencie štátov Varšavskej zmluvy, v auguste 1968. Fotografia „Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom“ bola v roku 1968 zaradená do výstavnej kolekcie World Press Photo a často je prirovnávaná k fotografii Tank man. Neskôr túto snímku opakovane vyberali do renomovaných súborov najlepších fotografií 20. storočia. V roku 1971 odišiel zo Smeny do Štartu. Po roku 1975 musel, ako jedna z obetí normalizácie, aj z tejto redakcie odísť. Dôvodom boli práve fotografie z intervencie. Živil sa ako fotograf na voľnej nohe. Jeho fotografie sa sporadicky objavovali v časopisoch Štart, Život, Slovenka a denníku Smena. Zahynul v roku 1984 v Budapešti počas automobilových pretekov pri výkone svojho povolania.

 

                Pozvánka