6. február 2020

Bežkárska sezóna sa pomaly rozbieha

 

 

 

 
5.2.2020, Žilina – Kým minulý rok bola bežkárska sezóna v plnom prúde, tento rok sa pre nepriaznivé počasie rozbieha pomalšie. Župa aj napriek tomu upravuje úseky obľúbenej Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály, keď to počasie a podmienky umožňujú. Už počas najbližšej soboty si pripravila pre milovníkov tohto zimného športu aj tradičný bežkársky prechod.

 

Minulý rok sprevádzal nástup nového roka intenzívne sneženie, hlavne v priebehu prvých dvoch týždňov. V porovnaní s minulým rokom je v týchto dňoch snehu výrazne menej. Žilinská župa aj napriek tomu postupne upravuje trasy hlavného hrebeňa lyžiarskej bežeckej magistrály. Ratrak vyšiel do terénu aj dnes ráno smere na Kasárne a pripravuje trasu na v poradí deviaty ročník Prechodu Beskydsko-javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou. Ten bude v sobotu 8. februára na trase z Melocíka na Makov Kasárne a naspäť. Pre bežkárov je zabezpečená autobusová doprava zo Žiliny, z Kysuckého Nového Mesta a z Čadce. Registrácia účastníkov začína ráno 7.30 v reštaurácií u Melocíka. Hromadný štart je bude o hodinu neskôr.

Župa si pre fanúšikov bežkovania pripravila aj praktické novinky. V týchto dňoch testuje novú webovú kameru, ktorá bude v pravidelnom intervale zaznamenávať aktuálny stav počasia na magistrále s meraním teploty (zatiaľ sa aktualizuje denne, po jej sfunkčnení bude zaznamenávať trať v 15 minútových intervaloch s históriou). Aktuálne sa pracuje na jej sprístupnení na webovej stránke Žilinskej župy, zábery by mala po novom prenášať aj na Facebook Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály. V prípade, ak sa nová kamera osvedčí, župa pristúpi k osadeniu ďalšej v úseku medzi Makovom a Kasárňami.

Pre fanúšikov bežeckého lyžovania sú všetky čerstvé informácie dostupné na webovej stránke kraja www.zilinskazupa.sk v sekcii Bežkoservis. Infoservis Beskydsko – Javorníckej magistrály je k dispozícii i na Facebooku, kde si bežkári môžu vymieňať svoje postrehy. Fotografie a správy z terénu môžu posielať aj na adresu .

Žilinská župa upravuje stopu z Makova - Kasární až na Husárik Slovenská stopa sa na Kasárňach napojí na českú. Vytvára tak prepojenie oboch republík po hrebeni Javorníkov v celkovej dĺžke asi 60 kilometrov.

Praktické informácie pre záujemcov o prechod:

 

Žilinský samosprávny kraj pre bežkárov zabezpečil bezplatnú autobusovú dopravu na podujatie zo Žiliny a Čadce nasledovne :
· odchod autobusu z autobusovej stanice v Žiline o 07:15 hod. (autobus bude pristavený na ulici 1. mája oproti autobusovej stanici v Žiline). Kontakt pre prihlásenie a rezerváciu miesta v autobuse - p. Milata - 0911 565 523
· odchod autobusu z autobusovej stanice v Kysuckom Novom Meste o 06:45 hod., autobus bude pokračovať do Čadce na autobusovú stanicu, odchod autobusu z autobusovej stanice v Čadci o 07:15 hod. Kontakt pre prihlásenie a rezerváciu miesta v autobuse - p. Žabka – 0904 851 972

 

Odchod oboch autobusov naspäť z Melocíka do Žiliny a Čadce je naplánovaný na 16:00 hod.

 

· 07:30 - 08:15 hod. bude registrácia účastníkov spojená s občerstvením v reštaurácii u Melocíka
· 08:30 hromadný štart

 

V prípade nepriaznivého počasia si organizátor vyhradzuje možnosť zmeny termínu.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 06.02.2020

Sekcie


Jazykové verzie webstránky