19. FEBRUÁR 2015

Betónovú cestu v Turci čaká rekonštrukcia

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 19. február 2015

Viac ako 50 rokov stará cesta medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami sa dočká obnovy. Na základe množstva podnetov, ktoré registrujeme od obyvateľov regiónu Turiec a vodičov nášho kraja, sa zaujímame o situáciu na tomto úseku cesty I. triedy, ktorej správcom je Slovenská správa ciest. Cesta, ktorá si vyslúžila pomenovanie betónová alebo tankodrom, je vo veľmi zlom stave, o čom svedčia nedávne problémy, ktoré spôsobil vylomený kus panelu. Závažnosť situácie si uvedomuje aj predseda Žilinského kraja Juraj Blanár, ktorý už v minulom roku ako poslanec Národnej rady SR interpeloval ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja na túto tému. „Som rád, že konečne môžeme povedať, že sa 15,5 kilometrov dlhý úsek, ktorý spája Turčianske Teplice s Príbovcami, dočká rekonštrukcie. Cena stavebných prác sa predpokladá na 49,8 miliónov EUR a projekt bude financovaný z Operačného programu Integrovaná Infraštruktúra 2014 – 2020. Keďže ide o financovanie z eurofondov, až po výsledku štúdie realizovateľnosti bude vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavebných prác, čím sa projekt pohne o krok bližšie k začatiu prác,“ komentoval predseda.
Podľa zmluvy o údržbe sa Žilinská župa stará o úpravu tejto štátnej cesty a jej pracovníci boli často terčom útokov a sťažností nespokojných vodičov. Riaditeľ Správy ciest ŽSK Ivan Fábry informoval, že podľa informácií z ministerstva bude cieľom rekonštrukcie nielen samotná cesta, ale aj päť mostných objektov. „Po ukončení stavby dôjde hlavne k zvýšeniu bezpečnosti účastníkov premávky, skvalitneniu životného prostredia a odľahčeniu dopravného zaťaženia. Teší ma, že ministerstvo rozbehlo tento projekt a cesta konečne dostane novú tvár,“ dodal I. Fábry. Práce by mali začať koncom tohto roku po ukončení štúdie realizácie a následnom verejnom obstarávaní.

 

Lenka Záteková
hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja