18. NOVEMBER 2014

Bábkové divadlo Žilina získalo v Šanghaji dve ocenenia

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina, 18. november 2014

 

Bábkové divadlo Žilina (BDŽ), ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), sa zúčastnilo 4. ročníka medzinárodného bábkového festivalu „Zlatá magnólia“ v Šanghaji v Čínskej republike. Na súťažnom festivale, ktorý sa konal od 6. do 11. novembra 2014, sa zúčastnilo trinásť súborov z desiatich krajín sveta.
Najstaršie profesionálne bábkové divadlo na Slovensku sa predstavilo hrou Peter Pan. Inscenácia vznikla na motívy svetoznámej rozprávky od J. M. Barrieho, ktorej sa autorsky i režijne zhostil Peter Palik. „V inscenácii dominuje originálna scénografická zložka, dokonalá animácia s bábkami i samotná obrazivosť, ktorá tak prirodzene komunikuje aj s medzinárodným publikom,“ uviedol riaditeľ BDŽ Peter Tabaček. 
Inscenácia tak potvrdila svoje kvality aj v Čínskej republike. Medzinárodná porota spomedzi 10 krajín sveta jej udelila Cenu za výnimočné predstavenie.Ďalšie ocenenie za stvárnenie postavy Petra Pana ‒ Cenu za herecký výkon ‒získalJán Demko. 
Žilinskí bábkari však potešili aj slovenské deti a ich rodičov žijúcich v Šanghaji predstavením Najlepšia rozprávka o Červenej čiapočke, ktoré zahrali mimo divadelných priestorov za prítomnosti zamestnancov slovenského konzulátu.

Bábkové divadlo Žilina bolo jediným slovenským súborom, ktorý sa mohol na tomto prestížnom divadelnom fóre prezentovať a reprezentovať tak Slovenskú republiku i Žilinský kraj aj vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR a Žilinského samosprávneho kraja. „Bábkové divadlo Žilina je nositeľom kvality a už dlhé roky šíri v zahraničí dobré meno Slovenska i celého Žilinského kraja,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár. „Aj preto som rád, že finišujeme na rekonštrukciidivadelných priestorov, pretože súbor s takýmito výsledkami jednoducho potrebuje kvalitné zázemie a moderné vybavenie.“ Zrekonštruované priestory Bábkového divadla v Žiline, financované z eurofondov a rozpočtu ŽSK, svoje brány otvorí ešte v tomto roku. O konkrétnom dátume vás budeme informovať.


Spodná navigácia

Aktualizácia: 09.01.2015

Sekcie


Jazykové verzie webstránky