29. novembra 2019

Autobusy budú jazdiť

 

 

 

 

 

 

29.11.2019, Žilina - Autobusy budú jazdiť. Župa podpísala nové zmluvy s dopravcami, ktorým dnes oficiálne končí desaťročná zmluva.

Platný zákon umožňoval iba jednu možnosť ako zabezpečiť autobusovú dopravu na ďalšie obdobie a to verejné obstarávanie. Otvorenú a férovú súťaž pripravovala župa viac ako rok. Kvôli obštrukčnému správaniu jedného z dopravcov a zdržaniam zo strany Rady Úradu pre verejné obstarávanie župa musela nakoniec súťaž v niektorých regiónoch zrušiť a pristúpiť k priamym rokovacím konaniam. ,,Do funkcie som nastúpila s tým, že všetky veci treba robiť transparentne a podľa zákona. Celý proces prebiehal podľa platného zákona a zmluva, ktorú sme vyrokovali je najlepšia možná, ktorá sme v daných podmienkach mohli vyrokovať,“ povedala županka Erika Jurinová.

Župe sa nakoniec podarilo vysúťažiť prepravcu v regióne Liptov, v ďalších častiach išla priamym rokovacím konaním. Výsledkom je, že na Orave a Liptove bude jazdiť Arriva Liorbus a na Kysuciach, v Turci a v regióne Žiliny zostane SAD Žilina. ,,Dôležité je, že aj napriek časovej tiesni, do akej sme sa dostali nie vlastným zapríčinením, sa nám podarilo zabezpečiť, aby autobusy jazdili ďalej. Nebol to ľahký súboj, pre nás však bolo prioritou, aby sme neohrozili prepravu ľudí v našom kraji,“ povedala županka. Župe sa podarilo vyrokovať ceny približne rovnaké ako v Trenčianskom kraji s tým rozdielom, že nakupuje aj 60 nových autobusov, ktoré po ukončení spolupráce prejdú do jej majetku. ,,Tie budú poskytnuté novému prepravcovi, prípadne vlastnej župnej prepravnej spoločnosti. Čiže to, čo zaplatíme naviac, ide do autobusov, ktoré nám ostanú,“ dodala. Župa tiež získala väčší priestor pri kontrole nákladov prevádzky autobusovej dopravy, pretože bude mať priame zastúpenie vo výberových komisiách na obstarávanie pohonných hmôt.

Žilinský kraj má chce zároveň v krátkom čas začať s prípravou na ďalšie obstarávanie na desaťročné obdobie. ,,To, čo sme doteraz získali, sú neoceniteľné skúsenosti, na základe ktorých sa vieme pripraviť, spustiť a úspešne zrealizovať nové verejné obstarávanie pre dlhodobý kontrakt,“ uzavrela županka.

 


Spodná navigácia

Aktualizácia: 29.11.2019

Sekcie


Jazykové verzie webstránky