29. marec 2018

Obyvatelia Ružomberka o pohotovosť neprídu

 

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Žilina 29. marec 2018

Pohotovosť pre dospelých v Ružomberku mení od 1. apríla prevádzkovateľa aj miesto výkonu. Lekársku službu prvej pomoci (ďalej aj LSPP) bude poskytovať Ústredná vojenská nemocnica v priestoroch polikliniky na Považskej ulici a nie doterajší súkromný prevádzkovateľ s miestom výkonu Plavisko, Ružomberok.

„Urobili sme maximum pre to, aby ľudia na Dolnom Liptove neostali bez lekárskej pohotovosti a nemuseli za ňou cestovať do Dolného Kubína,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová.

Doterajší súkromný prevádzkovateľ LSPP sa rozhodol svoje prevádzkovanie ukončiť. „Sme radi, že nám Ústredná vojenská nemocnica a po našej intervencii napokon aj Ministerstvo zdravotníctva SR vyšli v ústrety a pomohli vyriešiť situáciu,“ uviedla Anna Majbíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Od 1. júla tohto roka vstupuje do platnosti novela zákona o zdravotnej starostlivosti. Úpravy sa týkajú aj pohotovostí a podmienok na získanie povolenia na ich prevádzkovanie. Po novom každý prevádzkovateľ bude musieť prejsť výberovým konaním, úspešný uchádzač získa povolenie na prevádzkovanie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby od Ministerstva zdravotníctva SR. Do 1. júla je v kompetencii ministerstva zdravotníctva vybrať nového prevádzkovateľa pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých v Ružomberku. Prechodné obdobie tak vykryje Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN SNP) v Ružomberku.

„Lekársku starostlivosť pre dospelých bude od nedele 1. apríla 2018 organizovať ÚVN SNP Ružomberok v priestoroch Polikliniky na Považskej ulici v Ružomberku. Počas víkendov a sviatkov bude ÚVN SNP Ružomberok poskytovať 24 hodinovú službu. V pracovných dňoch preberá ÚVN starostlivosť o pacientov po pracovnej dobe, teda od 15.30 do 07.00 hodiny nasledujúceho dňa,“ informovala Petra Dišková, hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice.

Detská pohotovosť v Ružomberku zatiaľ pokračuje bez zmien a je poskytovaná na Hurbanovej ulici.

 

Lukáš Milan                           
riaditeľ odboru informácií a zahraničných vzťahov