Turiec
Turiec sa rozkladá na ploche 1129 km2 medzi údoliami riek Váh a Turiec. Nachádza sa v centrálnej časti severozápadného Slovenska a je obklopený hrebeňmi Veľkej a Malej Fatry, Kremnických vrchov a pohoria Žiar. Najvyšším vrcholom je Veľký Fatranský Kriváň - 1709 m nm. Región sa často prezýva i "Turčianskou záhradou" pre množstvo malebných scenérií a prírodných krás.
Región Turca bol už od stredoveku súčasťou Turčianskej stolice. Od roku 1996 začleňuje dva okresy - Martin a Turčianske Teplice. Približne 115.000 obyvateľov žije v 65 obciach a 3 mestách.
Pre zanieteného milovníka histórie a kultúry je Turiec tým pravým miestom, kam zavítať. Spolu sa tu nachádza 231 nehnuteľných a 222 hnuteľných kultúrnych pamiatok. Medzi nimi možno nájsť zrúcaniny stredovekých hradov, ako Sklabiňa alebo Zniev, či 18 šľachtických sídel, spomeňme aspoň tie v Diviakoch, Mošovciach, Necpaloch, Slovenskom Pravne, Turčianskom Petrovi, Turčianskej Štiavničke atď., a viac ako 30 kostolov. Srdcom regiónu je Martin. Je považovaný za jedno z najdôležitejších miest na Slovensku pre dejiny slovenského národa. V roku 1861 tu bolo podpísané Memorandum slovenského národa, ktorým sa tak určil národný program Slovákov. V tomto nepokojnom období boli dve z troch prvých slovenských gymnázií založené práve na Turci, a to v Martine a Kláštore pod Znievom, čo potvrdzuje úlohu kraja pri formovaní histórie slovenského národa. Počas prvej polovice 20. storočia Martin býval centrom slovenskej kultúry a politiky. A nakoniec, v roku 1944 sa Turiec stal jedným z ohnísk Slovenského národného povstania, ozbrojeného odboja Slovákov proti fašizmu. Preto je v Martine celý rad múzeí a pamätných izieb, ktoré úzko súvisia s rôznymi historickými udalosťami, ako napríklad prvá budova Matice slovenskej (slovenská inštitúcia zameraná na podporu Slovákov) alebo Národný cintorín, kde je pochovaných mnoho slovenských osobností. Martin je tiež sídlom mnohých kultúrnych inštitúcií, ako je Slovenské národné múzeum, Turčianska galéria, Múzeum Martina Benku (známeho slovenského maliara). Výtvarné práce iného významného slovenského maliara sú prezentované v Galérii Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach. Národné kultúrne pamiatky Kostol sv. Martina v Martine a Kostol sv. Ladislava v Necpaloch boli postavené v 13. storočí, a v oboch sa nachádzajú dobre zachované gotické nástenné maľby. Múzeum slovenskej dediny neďaleko Martina je najväčšou prehliadkou ľudovej architektúry na Slovensku a ponúka svojim návštevníkom vynikajúcu príležitosť spoznať život našich predkov.
Región je obdarený zdrojmi minerálnej vody (Fatra, Budiš) a termálnymi prameňmi. Kúpele v Turčianskych Tepliciach patria k najznámejším a najstarším kúpeľom na Slovensku, prvá písomná zmienka o blahodarných účinkoch tunajších prameňov sa datuje už v roku 1281. Mošovce s termálnymi bazénmi a moderný plavecký areál vo Vrútkach sú tiež obľúbeným cieľom turistov. Krásna príroda, kúpeľníctvo a skvelé služby vytvárajú výborné podmienky pre letný i zimný pobyt.