Medzinárodný deň Zeme 2018

Cieľom tohto významného dňa je pripomenúť si závislosť života od cenných darov Zeme, ktoré je potrebné chrániť (piatok 20. apríl 2018 Kysucká hvezdáreň).

 

 

 

 

 

 

22. apríla oslavuje „meniny“ naša planéta Zem. Pôvodne tento sviatok symbolizoval príchod jari a oslavy sa konali pri príležitosti jarnej rovnodennosti 21. marca. V súčasnosti chcú ľudia z celého sveta upozorniť na zhoršujúci sa stav prírodného prostredia na našej planéte a spoločným úsilím dosiahnuť jeho zlepšenie. Cieľom tohto významného dňa je pripomenúť si závislosť života od cenných darov Zeme, ktoré je potrebné chrániť. 
Alarm na záchranu našej planéty sa spustil v roku 1970, keď vedci na snímkach Zeme z vesmíru pozorovali poškodenie jej atmosféry. V USA sa uskutočnilo množstvo demonštrácií so zámerom upozorniť na tento problém a s cieľom zachrániť našu planétu. Ekológovia vyzvali ľudí k spoločnému celosvetovému úsiliu v tomto smere. A to sa aj podarilo. V nasledujúcich rokoch sa iniciatíva Dňa Zeme postupne šírila aj do zahraničia a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme, ktorý oslavuje viac ako miliarda ľudí po celom svete.
Pri príležitosti osláv Dňa Zeme sa aj Krajská hvezdáreň v Žiline zapája do propagácie tohto významného dňa. V spolupráci s Výskumným centrom Žilinskej univerzity v Žiline budú v priestoroch Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste v piatok 20. apríla 2018 pre návštevníkov pripravené série vstupov na tému „Aby sme dýchali čistý vzduch“, ktoré budú prebiehať v doobedňajších hodinách. Zaujímavé budú aj prednášky RNDr. Znášika s názvom „Globálne otepľovanie“ a „Voda vo vesmíre“. V priebehu dňa bude v kupole hvezdárne pripravené pozorovanie objektov dennej oblohy. 
Nemenej zaujímavou bude aj prezentácia Ing. Šisera „ Hravá optika“. Návštevníci si budú môcť pozrieť množstvo pokusov a overiť si ich v praxi. Optické klamy budú spestrením celej prezentácie. Podujatie bude ukončené o 20:30 večerným pozorovaním najzaujímavejších objektov jarnej oblohy. 
Program je určený širokej verejnosti, ktorej nie je ľahostajná budúcnosť našej planéty.
Podrobné informácie o podujatí nájdete na web stránkach www.astrokysuce.sk

 

Plagát


Spodná navigácia

Aktualizácia: 16.04.2018

Sekcie


Jazykové verzie webstránky